Charakterystyka pracy ochroniarza – czy praca w ochronie wymaga prawidłowej kondycji fizycznej? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Odnośnie pracy ochroniarza pokutuje wiele mitów, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się omówić najważniejsze kwestie związane z tym popularnym zawodem. Oto pełne kompendium wiedzy na temat pracy w ochronie.
Praca w ochronie – pakiet najważniejszych informacji
Sama nazwa: ochrona monitoring wskazuje, że ochroniarz to zawód, którego głównym celem jest chronienie i monitorowanie określonych miejsc. Dbałość o bezpieczeństwo ludzi i ochrona mienia przed ryzykiem kradzieży i zniszczeniem powinny być dla każdego ochroniarza priorytetem. Sporo osób zastanawia się również, czy ochrona monitoring to dobra praca i czy znalezienie w ogóle zatrudnienia w tym zawodzie jest możliwe. Wszystkie aktualne dane pokazują, że ofert pracy dla ochroniarzy w zasadzie jest bardzo wiele. Możliwości na pracę w ochronie jest sporo, a dodatkowo są one dość mocno zróżnicowane. W internecie jest cała masa ogłoszeń zatytułowanych jako „ochrona monitoring”, dlatego nie powinno być jakichkolwiek problemów ze znalezieniem miejsca pracy w takim zawodzie. Najczęściej poszukiwani są ochroniarze w miejscach takich jak centra handlowe, magazyny, parkingi, place budowy czy instytucje publiczne. Ochroniarze równie dobrze mogą także odpowiadać za zapewnienie porządku na imprezach masowych – wówczas weryfikują, czy zachowania uczestników są zgodne ze wszystkimi obowiązującymi zasadami porządku publicznego. Następna możliwość jako praca w systemie ochrona monitoring to podjęcie pracy w charakterze ochroniarza personalnego. W takiej sytuacji zadaniem ochroniarza jest zapewnianie bezpieczeństwa jednemu, konkretnemu klientowi. Ochroniarze mający odpowiednie doświadczenie mogą również ochraniać konwoje oraz odpowiadać za nadzór nad przewożonymi pieniędzmi, materiałami niebezpiecznymi oraz wartościowymi przedmiotami. Dużo osób z rozmaitych względów nie chce ubiegać się o pracę ochroniarza w sposób bezpośredni – wówczas najlepszym rozwiązaniem jest dla nich skorzystanie z pośrednictwa agencji ochrony.
Co trzeba zrobić, aby móc zostać ochroniarzem? Wartościowe porady i wskazówki
Aby uzyskać tytuł ochroniarza licencjonowanego, można ukończyć kurs kwalifikowanego pracownika ochrony. Kto organizuje takie kursy? Są one przeprowadzane przez profesjonalne, wyspecjalizowane przedsiębiorstwa bądź agencje ochrony. Czas trwania takiego kursu wynosi z reguły około pięciu miesięcy. Niejednokrotnie zdarzają się także takie kursy, które trwają tylko dwa tygodnie. W czasie takiego kursu można nauczyć się o istniejących metodach strzelania, technikach samoobrony, metodach przeprowadzania interwencji czy zasadach udzielania pierwszej pomocy i podstawach prawa obowiązującego ochroniarzy. Po ukończeniu omawianego szkolenia, możliwe jest uzyskanie licencji I stopnia. Aby otrzymać licencję II stopnia, niezbędne jest ukończenie kolejnego kursu. Kurs jest wyłącznie jedną z dostępnych możliwości. Kolejna opcja to ukończenie szkoły policealnej. Trzeba jednak oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że szkoła policealna wymaga już znacznie większego zaangażowania. Chodzenie do takiej szkoły wiąże się również z poświęceniem sporej ilości czasu. Nauka dla ochroniarzy w szkole policealnej jest realizowana przez dwa lata. W trakcie tego dwuletniego cyklu kandydat na ochroniarza pozyskuje wiedzę z zakresu prawa cywilnego, karnego, handlowego. Ponadto, zaznajamia się z technikami samoobrony, zabezpieczania imprez masowych, konwojowania a nawet dowiaduje się nieco o kryminalistyce. Pod koniec nauki jest przeprowadzany teoretyczny oraz praktyczny egzamin zewnętrzny. Po zdaniu tego kursu uzyskuje się tytuł technika ochrony fizycznej osób i mienia. Warto jednak wiedzieć o tym, że wcale nie trzeba decydować się na żadną z powyżej opisanych opcji nauki. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa wskazują, że do wykonywania legalnej pracy ochroniarza nie jest wymagane posiadanie licencji. Oczywiście, kandydat dysponujący taką licencją ma znacznie większe szanse na uzyskanie zatrudnienia oraz lepsze warunki pracy, jednak co do zasady ukończenie kursów czy szkół nie jest konieczne do tego, aby móc wykonywać zawód ochroniarza.
Czy każdy może być ochroniarzem?
To, co napisaliśmy powyżej, wcale nie oznacza, że każdy bez żadnego problemu może zostać ochroniarzem. Wszyscy kandydaci na ochroniarzy powinni charakteryzować się poprawną formą fizyczną. Dla firm ochroniarskich jest również ważna umiejętność dokonywania szybkiej analizy sytuacji oraz podejmowania decyzji pod presją stresu oraz czasu. Ochroniarz koniecznie musi także umieć zachowywać spokój bez względu na okoliczności.
Ile zarabiają ochroniarze?
Zarobki ochroniarzy mogą być bardzo mocno zróżnicowane. W wielu przypadkach wynagrodzenia ochroniarzy są niezwykle niskie. Ochroniarze nie licencjonowani uzyskują zazwyczaj najniższą krajową bądź troszeczkę więcej. Dopiero ci ochroniarze, którzy ukończyli szkoły bądź kursy, mogą liczyć na wyższe zarobki przekraczające kwotę 3000 złotych.