Czy klimatyzacja w mieszkaniach jest opłacalna?
Wnętrze, Technologie

Czy klimatyzacja w mieszkaniach jest opłacalna?

Czy klimatyzacja w mieszkaniach jest opłacalna? Wraz z coraz gorętszymi latami oraz względnie ciepłymi zimami w Polsce wiele osób coraz częściej zastanawia się nad zainstalowaniem klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Takie rozwiązanie daje szereg korzyści jednak powoduje również dodatkowe zobowiązania z jakimi należy się zmierzyć mając klimatyzację. Warto zatem wiedzieć jakie są najczęściej wybierane rodzaje klimatyzacji do mieszkań oraz czy jest to opłacalne przedsięwzięcie.

Popularność klimatyzacji w Polsce

Na samym początku należy zdawać sobie sprawę, iż bardzo mała grupa Polaków na chwilę obecną posiada klimatyzację w swoim domu. Według oficjalnych danych statystycznych w Polsce klimatyzację ma jedynie około 50.000 gospodarstw domowych. Paradoksalnie w niemal co 2 aucie w Polsce obecna jest klimatyzacja, która reguluje temperaturę wewnątrz samochodu. Powodów można dopatrywać się zarówno w nieodpowiednim rozumieniu tematu klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Wielu Polaków uważa, iż klimatyzacja jest zbędna, gdyż jest zbyt droga. Innym powodem jest twierdzenie, iż obsługa klimatyzacji oraz jej ewentualna konserwacja i naprawy są zbyt skomplikowane i mogą pochłonąć dodatkowe fundusze z budżetu domowego. Są to jednak niczym nie podparte tezy, które są sprzeczne z oficjalnymi informacjami producentów klimatyzacji.

Jakie są rodzaje klimatyzacji w mieszkaniach?

Wbrew pozorom aby zapewnić odpowiednią temperaturę oraz cyrkulację powietrza wewnątrz nie należy inwestować w drogie instalacje klimatyzacji, których obsługa może wydawać się dosyć skomplikowana. Do najpopularniejszych rodzajów klimatyzacji wybieranej w Polsce można niezaprzeczalnie zaliczyć:

  • wiatrak elektryczny – jego zaletami jest niska cena oraz możliwość ustawienia go w dowolnym miejscu. W sklepach można kupić wiatraki elektryczne mniejsze, które sprawdzą się w schłodzeniu małych pomieszczeń jak i większe ustawiane na ziemi, które wyregulują temperaturę całego mieszkania. Koszt zakupu takiego wiatraka wynosi między 40 a 350 złotych dzięki czemu praktycznie każdy może sobie na to pozwolić;
  • klimatyzator przenośny – jest to nieco droższa wersja wiatraku elektrycznego. Jego koszt wynosi między 800 a 1300 złotych. Dodatkowo należy doliczyć koszt energii elektrycznej, gdyż ten typ klimatyzatora pochłania nawet 3,5kW podczas pracy w pełnym zakresie swoich możliwości;
  • klimatyzator typu split – stanowi to najbardziej klasyczną formę klimatyzacji, jaka jest ustawiana w mieszkaniach. Zwykle jest ona umieszczana na ścianach. Dzięki temu chłodne powietrze bezpośrednio reguluje temperaturę oraz usprawnia cyrkulację powietrza (i jego wymianę) w całym mieszkaniu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że taka instalacja jest dosyć droga. Jej koszt potrafi wynosić pomiędzy 3000 do 6000 złotych brutto. Dodatkowo trzeba wiedzieć, iż taka klimatyzacja pochłania nawet 5 kW energii. Przez to konieczne jest naliczanie comiesięcznych rachunków a energię elektryczną co realnie może wpłynąć na wyższy koszt ogólny instalacji klimatyzacji.

Zalety korzystania z klimatyzacji w mieszkaniu

Wbrew stosunkowo wysokim kosztom zakupu oraz korzystania z klimatyzacji istnieje wiele powodów, dla których warto zainstalować klimatyzację w swoim mieszkaniu. Do zalet korzystania z takiego rozwiązania można zaliczyć:

  • Czy zainwestowanie w klimatyzację dla domu jest dobrym pomysłem?powietrze o optymalnej temperaturze dopasowanej do pory roku – posiadanie klimatyzacji w swoim mieszkaniu ma podstawową zaletę – chłodzi ona powietrze w upalne dni oraz utrzymuje odpowiednią temperaturę w okresie jesienno-zimowym. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w dobie coraz gorętszego lata w Polsce oraz stosunkowo ciepłych zim. W takiej sytuacji średnia temperatura w okresach letnich podnosi się o kilka stopni co sprawia, iż powietrze napływające do wnętrza mieszkania również jej gorętsze. Klimatyzacja może skutecznie zmniejszyć panującą wewnątrz temperaturę;
  • długi okres użytkowania klimatyzacji – inwestycja w klimatyzację jest o tyle dobrym rozwiązaniem, iż można z niej korzystać przez kilka lat bez konieczności wymiany. Inwestycja w to rozwiązanie tak naprawdę zwraca się już po kilku miesiącach do maksymalnie roku czasu. Tym samym może ona służyć przez wiele lat sprawiając, iż powietrze wewnątrz mieszkania jest utrzymane w odpowiedniej temperaturze.
  • możliwość utrzymania odpowiedniej cyrkulacji powietrza – dla utrzymania zdrowia ale i również dobrego samopoczucia cyrkulacja powietrza wewnątrz mieszkania jest bardzo ważna. Jeżeli temperatura powietrza wewnątrz mieszkania jest zbyt wysoka lub przesadnie niska może to spowodować złe samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet choroby jak przeziębienie. Klimatyzacja umożliwia stałą wymianę powietrza oraz zapewnia jego optymalną temperaturę;
  • stosunkowo niski koszt tego rodzaju inwestycji – w zależności od sytuacji oraz indywidualnych potrzeb koszt zainstalowania klimatyzacji w swoim mieszkaniu może wynosić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Jedynie droższa wersja klimatyzacji może powodować zwiększone wydatki. Dlatego też stosowanie argumentu, iż klimatyzacja we własnym mieszkaniu jest zbyt kosztowną i tym samym nieopłacalną inwestycją wydaje się być niezasadne. Sama inwestycja dosyć szybko się zwraca i zapewnia odpowiednią temperaturę wewnątrz wybranego mieszkania na długi czas.