Pracownicy z Ukrainy – pozytywne zjawisko na polskim rynku pracy
Praca, Usługi

Pracownicy z Ukrainy – pozytywne zjawisko na polskim rynku pracy

Pracownicy z Ukrainy – pozytywne zjawisko na polskim rynku pracy – Ukraińcy chętnie podejmują pracę w Polsce. Ekonomiści uważają, że zatrudnianie obcokrajowców jest pozytywnym  zjawiskiem na polskim rynku pracy. Uzupełniając braki pracownicze, jednocześnie stymulują wzrost gospodarczy. Ich wymagania płacowe są niższe niż oczekiwania polskich pracowników.  Ponadto podejmują zatrudnienie w sektorach uważanych za nieatrakcyjne płacowo, np.: pomoc w domu, rolnictwo, czy opieka nad osobami starszymi i dziećmi. Ukraińcy wypełniają lukę na polskim rynku pracy, która powstała w wyniku emigracji zarobkowej Polaków do krajów Europy Zachodniej.

Atrakcyjny rynek

Polska pensja minimalna to dla Ukraińców wynagrodzenie, o którym w swoim kraju mogą tylko pomarzyć. Minimalna pensja na Ukrainie to 190 euro. Najniższe wynagrodzenie w naszym kraju jest dwukrotnie wyższe od uposażenia obywateli ukraińskich. Polska jest postrzegana jako kraj dobrze rozwinięty, o dobrym standardzie życia i z ogólnymi kosztami, które są osób za wschodniej granicy do przyjęcia. Za pieniądze zarobione w Polsce są w stanie przeżyć w naszym kraju i jeszcze wysłać pieniądze rodzinie pozostawionej na Ukrainie. Możliwości pracy w Polsce dla pracowników z Ukrainy https://apsprofit.pl/biuro-posrednictwa-pracy-dla-ukraincow/ są ogromne. Praca czeka w budownictwie, rolnictwie, transporcie (kierowcy), na produkcji. Wzrasta też zapotrzebowanie na pracowników o bardzo wysokich kwalifikacjach, np.: na pielęgniarki, lekarzy, specjalistów IT, inżynierów budownictwa. Wynagrodzenia specjalistów rosną znacznie szybciej niż pensje osób pracujących fizycznie. Oferta pracy w Polsce jest atrakcyjna dla ukraińskich lekarzy i pielęgniarek.

Wysoka efektywność pracy Ukraińców

Polscy pracodawcy podkreślają, że zatrudnienie pracowników z Ukrainy, to na ogół bardzo trafna i korzystna dla przedsiębiorstwa decyzja. Osoby z Ukrainy to lojalni pracownicy.  Na słowa uznania zasługuje wysoka efektywność ich pracy, która nieraz przewyższa. To pracownicy rzetelni, dobrze wykonujący swoje obowiązki. Ich determinacja w pracy jest ogromna. Chętnie biorą nadgodziny, pracują w święta i weekendy. Chcą zarobić jak najwięcej, wykorzystać w pełni szansę na poprawę bytu swoich najbliższych, jaką jest dla nich praca w Polsce. Pracownicy z Ukrainy mają wysokie kompetencje zawodowe. Nie tylko pracują w Polsce, ale prowadzą też normalne życie konsumenta – robią zakupy, płacą rachunki. Jak w każdej grupie ludzie, także wśród pracowników z Ukrainy znajdą się osoby, które wykazują się lekceważeniem obowiązków, a nawet popełniają wykroczenia w pracy. Na szczęście takich osób jest niewiele. W większości przypadków polscy pracodawcy są bardzo zadowoleni z ukraińskiej załogi. 

Zakwaterowanie Ukraińców

Cudzoziemcy, którzy podejmują pracę w Polsce, najczęściej przyjeżdżają do obcego kraju i w pierwszym okresie zatrudnienia nie mają możliwości wynajęcia mieszkania. Zakwaterowanie powinien zapewnić pracodawca bądź agencja pracy tymczasowej, która zajmuje się załatwieniem wszystkich formalności związanych z przyjazdem pracowników ukraińskich do Polski. Jako miejsca zakwaterowania wybierane są motele, tańsze hotele, pokoje gościnne, wynajmowane dla kilku osób mieszkania od prywatnych właścicieli. W sezonie letnim popularnym miejscem zakwaterowania są domki letniskowe. 

Koszty zatrudnienia Ukraińców

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy wiąże się z pewnym ryzykiem i kosztami. Rekrutacja, formalności, koszty transportu i zakwaterowania ponosi pracodawca, bez względu na to, czy samodzielnie organizuje przyjazd załogi z Ukrainy, czy wypożycza pracowników od agencji pracy tymczasowej. Pracodawca pokrywa koszty wynagrodzenia pracowników z Ukrainy. Wynajem pracowników za granicy jest bardzo korzystny dla firmy zatrudniających. Wszystkie koszty podatków i ubezpieczeń ponosi agencja zatrudnienia. Koszt wynajmu pracownika zależy od stanowiska i wymaganych kwalifikacji, np.: wynajęcie recepcjonistki – Ukrainki to koszt 50 zł, za godzinę pracy. Agencje zajmujące się rekrutacją obcokrajowców to pracy w Polsce, gwarantują, że wysyłani pracownicy to ludzie godni zaufania, posiadający odpowiednie kompetencje zgodne z wolą pracodawcy. Renomowane agencje pracy weryfikują kwalifikacje kandydatów i dają pewność, że pobyt tych ludzi w Polsce jest całkowicie legalny. Jest to bardzo ważne, ponieważ za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców grożą pracodawcom spore kary.

Pracownicy z Ukrainy to w przeważającej mierze ludzie zatrudniani tymczasowo na okres 6 miesięcy. Zatrudnianie obcokrajowców na okres dłuższy wymaga  pozwolenia na pracę. Tymczasowość zatrudnienia jest korzystna dla tych firm, które niektórych okresach roku mają zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, np.: dla firm budowlanych. Pracownicy z Ukrainy najczęściej poszukują pracy fizycznej. Rzadko zatrudniane są osoby z Ukrainy na wysokie stanowiska. W Polsce brakuje przede wszystkim pracowników produkcyjnych i budowlanych, co wynika z fatalnego modelu kształcenia zawodowego i emigracji zarobkowej do krajów Europy Zachodniej. Ukraińcy uzupełniają braki wśród pracowników fizycznych.