Szkolenia dla księgowych - czyli jak zostać księgową w XXI wieku
Edukacja, Usługi

Szkolenia dla księgowych – czyli jak zostać księgową w XXI wieku

Szkolenia dla księgowych – czyli jak zostać księgową w XXI wieku – sporo osób uważa, że zawód księgowego jest już dzisiaj całkowicie niepotrzebny. Czy tego rodzaju stwierdzenia rzeczywiście są prawdziwe? Okazuje się, że absolutnie nie. Tak naprawdę zapotrzebowanie na osoby świadczące usługi z zakresu księgowości z roku na rok rosną. Jest to praca bardzo dobrze płatna, która jednocześnie daje ogromną liczbę możliwości na poszerzanie swoich kompetencji w przyszłości. Szkolenia księgowe to absolutny hit u wszystkich tych, którym zależy na ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności. Co trzeba zrobić, aby móc wykonywać zawód księgowego? Czy szkolenia księgowe to rzeczywiście dobry pomysł? O tym wszystkim piszemy w niniejszym artykule. 

Jakie studia są najlepsze dla przyszłych księgowych?

Wiol - biuro rachunkowe Łódź
Wiol – biuro rachunkowe Łódź

Czy zawód księgowych to przeżytek? Nic bardziej mylnego. Wszyscy specjaliści od rynku pracy podkreślają, że zapotrzebowanie na księgowych wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie. Księgowych nie wyprze z rynku nawet spodziewana coraz większa automatyzacja procesów i inne nowe technologie. Trzeba jednak przyznać, że konkurencja w branży księgowej jest spora. Osoby, które nie doskonalą swoich kwalifikacji oraz nie uczestniczą w szkoleniach księgowych, mogą mieć po jakimś czasie spory problem ze znalezieniem atrakcyjnego miejsca pracy. O ścieżce kariery księgowego bardzo mocno decyduje posiadane wykształcenie. Niestety, okazuje się, że mimo tego, iż w Polsce profesja księgowego jest tak popularna, to w dalszym ciągu nie ma w naszym kraju kierunku studiów, który pokazywałby wszechstronną wiedzę z zakresu księgowości.

Nie istnieje jeden kierunek, który mógłby przygotować do pracy w zawodzie księgowego. Nie trzeba się jednak martwić – jest całkiem sporo kierunków pokrewnych. O jakich kierunkach mowa? Chodzi tutaj oczywiście o finanse i rachunkowość, ekonomię, czy zarządzenie. Największą popularnością cieszy się ten pierwszy z wymienionych. Na finansach i rachunkowości można studiować zarówno jako I, II stopień, ale także jako studia podyplomowe. Przyszli księgowi z powodzeniem kształcą się także na informatyce, ekonometrii i wielu, wielu innych.

Pracodawcy zatrudniający osoby na stanowisko księgowego w pierwszej kolejności zwracają uwagę na to, jakie kwalifikacje zawodowe posiada dany kandydat. Oczywiście, najchętniej wybierani są tacy księgowi, którzy mogą się już pochwalić odpowiednim doświadczeniem lub tacy, którzy kształcili się na uczelni o lepszej renomie. Najlepszym uznaniem cieszą się w Polsce takie uczelnie jak Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie czy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Polskie prawo a zawód księgowego

Ustawa o rachunkowości a także żaden inny akt prawny w Polsce nie mówi dokładnie o tym, co trzeba zrobić, aby móc zostać księgowym. Wytyczne dla przyszłych księgowych nie są uregulowane prawnie. Każdy, kto zatrudnia księgowego, zwraca zatem przede wszystkim uwagę na to, jakie umiejętności praktyczne oraz doświadczenie posiada dany kandydat. Oczywiście, rzadko się zdarza, aby przedsiębiorca zgodził się na zatrudnienie księgowego, który nie ukończył kierunku studiów takiego jak ekonomia czy finanse i rachunkowość. Wykształcenie wyższe jest absolutną podstawą. Wiedza, którą zdobywa się na studiach, powinna być jednak nieustannie uzupełniana. Ogromną popularnością cieszą się na przykład szkolenia księgowe, kursy czy specjalne konferencje, na których można uzyskać certyfikat księgowy lub świadectwo kwalifikacyjne, dzięki któremu można świadczyć usługi dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Certyfikat księgowy to zdecydowanie najważniejszy dokument, który pozwala na rozpoczęcie pracy w zawodzie księgowego. Egzamin organizowany przez ministerstwo Finansów dla księgowych trwa 30 minut. W trakcie egzaminu trzeba odpowiedzieć na 20 pytań zamkniętych. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Kandydat na księgowego uzyskuje certyfikat wtedy, gdy na minimum 60% pytań odpowie w sposób poprawny.

Szkolenia księgowość online
Szkolenia księgowość online

Specjalizacja księgowego

Bardzo mile widziane jest posiadanie przez danego księgowego określonej specjalizacji. Możemy mieć na przykład do czynienia z księgowym wyspecjalizowanym w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych bądź w rachunkowości. Specjalizacja możliwa jest do uzyskania tylko wtedy, gdy odbędzie się specjalistyczny kurs. Za organizowanie tego rodzaju kursów odpowiedzialne jest m.in. okręgowe Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Gdy otrzymamy zaświadczenie o odbyciu kursu, musimy jeszcze zaliczyć egzamin certyfikujący w Polskiej Izbie Biur Rachunkowych. Pracownik księgowości może także postarać się o otrzymanie tytułu Dyplomu Księgowego. Tego rodzaju egzaminy przeprowadza Główna Zawodowa Komisja Egzaminacyjna.

Zarówno młodzi jak i nieco starsi księgowi powinni na bieżąco śledzić aktualne zmiany prawne dotyczące świata księgowości oraz podatków. Przepisy podatkowe w Polsce zmieniają się niezwykle szybko. W zdobywaniu wiedzy pomaga uczestnictwo w branżowych konferencjach i szkoleniach księgowych, na których występują renomowani specjaliści.