Jak sprawdzić noclegi?
Turystyka, Usługi

Jak sprawdzić noclegi?

Jak sprawdzić noclegi? Wiarygodne noclegi są niezbędne w wielu sytuacjach – np. podczas wyjazdów służbowych albo dłuższych wyjazdów urlopowych. Jak jednak znaleźć pewne noclegi oraz sprawdzić, na ile wiarygodne są te, które oferują atrakcyjne warunki i ceny swoich usług? Czy wszystko, co klient widzi w Internecie lub na ulotkach to szczera prawda? Lepiej nie przekonywać się o tym n własnej skórze, gdy przyjedzie się już na miejsce. Zwłaszcza, gdy okaże się, że ktoś okłamywał ludzi w żywe oczy.

Nie każdy ma sprawdzone miejsca noclegowe

Jak sprawdzić noclegi?

Jeśli ktoś korzysta od jakiegoś czasu z tego samego punktu noclegowego, który za każdym razem się sprawdza, jest szczęściarzem. Ale nawet w takiej sytuacji warto mieć choć 2 rezerwowe wiarygodne miejsca. A co z osobami, które wyjeżdżają rzadko? Zmiany na rynku noclegowym zachodzą w niektórych rejonach dość często. Dane miejsca noclegowe w jednym roku istnieją, a po kilku miesiącach już nie. Na ich miejsce powstają nowe. Czy w takich sytuacjach można wierzyć w wiarygodność nowych pensjonatów, czy hotelików? I w jakim stopniu? Poza tym zdarzają się też „oszustwa na pensjonat”. Osoba zainteresowana ogląda pięknie wyglądającą stronę internetową, zdjęcia i zamawia noclegi. Robi nawet przedpłatę lub płaci z góry za cały pobyt, który często ma trwać przynajmniej kilka dni. A po przybyciu na miejsce okazuje się, że pod podanym na witrynie adresem nie znajduje się żaden pensjonat –  przypominający ten ze zdjęć.

Od czego zacząć sprawdzanie noclegów?

Przede wszystkim osoba zainteresowana noclegami musi określić, jakich luksusów oczekuje i ile pieniędzy może na to przeznaczyć. Ważne jest też to, czy ma to być nocleg dla jednej osoby, czy dla kilku albo dla rodziny. Drugi krok to przeszukanie portali noclegowych celem znalezienia kilku miejsc noclegowych w interesującej daną osobę lokalizacji. Następnie warto przejrzeć witryny tych miejsc. A tu można znaleźć kontakt do danego miejsca i pełną ofertę oraz zdjęcia. To z tego poziomu najczęściej zachodzi pierwszy kontakt mailowy lub telefoniczny z danym hotelem, pensjonatem, czy hostelem.

Uwaga! Strona!

Niestety dla wielu osób sama strona internetowa uwiarygadnia jej właściciela i to bezwzględnie. Tymczasem – zwłaszcza, gdy chodzi o stronę firmową – trzeba sprawdzić, czy są na niej pewne bardzo konkretne informacje. Istnienie firmy w danym miejscu uwiarygadnia już działający pod danym adresem numer telefonu, ale stacjonarnego. Druga sprawa to KRS, NIP lub REGON. Trzeba pamiętać, że dzisiaj w miarę profesjonalnie wyglądającą stronę może zrobić każdy. Już za ok.100 zł nawet amator wykupi domenę i hosting. Wiele firm hostingowych proponuje też graficzne kreatory stron. Ich obsługa nie wymaga znajomości języków kodowania i tworzenia stron. Dlatego istotna jest nie tyle sama witryna internetowa, co jej zawartość. Aby potwierdzić istnienie danego miejsca noclegowego, osoba zainteresowana może również sprawdzić jej obecność w odpowiednim rejestrze miejsc noclegowych.

Nie wszystko złoto, co się świeci

To zrozumiałe, że każdy będzie szukał jak najatrakcyjniejszej oferty noclegowej w jak najniższych cenach. Niektórym nie wystarczają same oferty last ani first minute. Oczekują lepszych rabatów. Jednak zbyt korzystna okazja zwłaszcza w przypadku dość nowych i nieznanych jeszcze miejsc noclegowych powinna na początku wzbudzić pewną nieufność. Zanim więc dokona się przedpłaty lub wręcz zapłaty za cały pobyt, czy dane miejsce noclegowe nie istnieje jedynie wirtualnie.

Gdzie jeszcze szukać?

Wiele miejsc noclegowych reklamuje się na ogólnych portalach ogłoszeniowych. Jednak to jedynie ogłoszenie, które mógł umieścić każdy. Bardziej wiarygodne są portale turystyczne i noclegowe. Miejscom tym zależy na własnej wiarygodności i profesjonalizmie. Dlatego nie będą pisać pochwał nt. niesprawdzonych w odpowiedni sposób miejsc noclegowych. Na wielu takich portalach można też przeczytać opinie dotychczasowych klientów konkretnych miejscówek. Pod tym kątem warto przejrzeć też portale w całości poświęcone opiniom dotyczącym firm, usług i produktów. Kolejne dobre miejsce do poszukiwań to media społecznościowe, na których istnieją fan page różnych firm. Dzięki takim miejscom wiadomo, czy dane miejsce w rzeczywistości w ogóle żyje i cały czas działa. Istotne jest też to, czy na takich fan page’ach przedstawiciel firmy odpowiada na zapytania osób potencjalnie zainteresowanych usługami danej firmy i jak długo trzeba czekać na reakcję.

Dobrze jest poszukać wśród znajomych

Wiele osób zaczyna poszukiwania właśnie w ten sposób: wypytuje o miejsca noclegowe warte uwagi swoich znajomych. Mimo tej opcji warto też rozejrzeć się w tej sprawie we własnym zakresie. Dlaczego? Bo jednak każdy ma swoje preferencje i oczekiwania co do poziomu luksusu. To, co zadowoli panią A, dla pana B będzie nie do przyjęcia nawet w bardzo niskiej cenie. Po zasięgnięciu opinii wśród godnych zaufania znajomych, warto przejść do drugiego etapu poszukiwań i sprawdzania wiarygodności poszczególnych miejsc noclegowych. Zwiększa to szanse na to, że znajdzie się fajne miejsce w przystępnej cenie.