Polisa OCP - ile kosztuje?
Transport, Usługi

Polisa OCP – ile kosztuje?

Polisa OCP – ile kosztuje? Podstawowym dokumentem, chroniącym firmę przewozową przed stratami, które mogą wynikać ze specyfiki prowadzonej działalności, jest ubezpieczenie OCP. Zostaje ono dopasowane według indywidualnych potrzeb klienta, w związku z czym dopiero po ich ustaleniu następuje dokładne ustalenie wysokości płaconej składki ubezpieczeniowej. Czytając poniższy artykuł dowiesz się wielu przydatnych informacji o polisie OCP – ile kosztuje, gdzie najlepiej ją wykupić i dlaczego jej posiadanie jest tak istotne? Zgodnie z panującymi przepisami i wymogami prawnymi transport, zarówno w Polsce jak i za granicą, powinien być objęty odpowiednim ubezpieczeniem – jednak ubezpieczenie OCP jest inną formą ochrony, niż obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Czym dokładnie jest ubezpieczenie OCP?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym dokładnie jest ubezpieczenie OCP. Polisa OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, wynikające z zarobkowego charakteru prowadzonej działalności. Tego typu dokument jest całkowicie dobrowolny i podpisany zostaje na okres 12 miesięcy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Mimo, że polisa nie jest obowiązkowa to warto pomyśleć nad jej wykupieniem, gdyż gwarantuje ona bezpieczeństwo finansowe i pozwala znacząco ograniczyć ewentualne straty, które mogłyby wystąpić w związku z prowadzoną działalnością. Ubezpieczenie OCP oferowane jest zazwyczaj w dwóch formach, którymi są: OCP dla transportu krajowego oraz OCP dla transportu międzynarodowego. W każdym z tych wariantów zakres odpowiedzialności ponoszonej przez ubezpieczyciela może się od siebie różnić. Wynika to z faktu, że jest on regulowany zarówno przez zapisy prawa, jak i przez konwencję CMR.

Poznaj koniecznie:

Czy OCP może być jednocześnie tanie i dobre?

Zastanawiasz się jakie koszty będziesz ponosił w związku z wykupieniem OCP i czy ubezpieczenie to może być jednocześnie tanie i dobre? Wyceny dotyczące polis OCP uwarunkowane są kilkoma ważnymi czynnikami, do których zaliczyć można między innymi: wybraną sumę ubezpieczenia, zakres terytorialny polisy, zakres ubezpieczenia oraz wysokość franszyzy redukcyjnej. Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, które występują na różnych polisach, można przejść do prawidłowego porównywania cen. Więcej informacji o polisie OCP przewoźnika https://www.gimswiatki.edu.pl/ocp-kabotaz-co-to-jest/ – ile kosztuje, gdzie najlepiej jest ją wykupić i dlaczego jest tak istotna – zdobędziesz czytając dalszą część artykułu.

Jeżeli zamierzasz wejść w posiadanie ubezpieczenia OCP możesz zrobić to płacąc nawet kilkaset złotych rocznie. Jednak z niską ceną wiążą się także dodatkowe konsekwencje, ponieważ wypłacane w takiej sytuacji odszkodowanie może nie obejmować niektórych zdarzeń. Zazwyczaj są to takie sytuacje, które bardzo często przytrafiają się przy prowadzeniu tego rodzaju działalności. Jeżeli chcesz mieć gwarancję bezpieczeństwa i uzyskiwać ze swojego ubezpieczenia realne korzyści, to pomyśl o zainwestowaniu w droższe, ale bardziej opłacane, polisy. Pamiętaj przy tym także, że droga polisa nie zawsze będzie polisą dobrą. Ceny ubezpieczeń uwarunkowane są bowiem także tym, jak dany ubezpieczyciel zaopatruje się na kalkulowanie własnego ryzyka.

Jakie koszty ponosi się w związku z wykupieniem OCP?

Polisa OCP – ile kosztuje? Jak wylicza się wysokość składki? Czy tanie rozwiązania są dobrym wyborem? Jeżeli zastanawiasz się nad wykupieniem ubezpieczenia OCP to w pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się ze sposobami naliczania wysokości składki ubezpieczeniowej. Składka ubezpieczeniowa wyliczana zostaje zazwyczaj na podstawie dochodów netto jakie firma osiągnęła w ciągu roku z tytułu usług przewozowych. W praktyce oznacza to tylko tyle, że im większe zyski osiąga firma, tym wyższa będzie kwota składki ubezpieczeniowej. Wysokość składki może zostać także wyliczona z uwagi na wysokości sumy gwarancyjnej oraz uzależniona od rodzaju towarów przewożonych przez daną firmę.

Jednak bez względu na sposób naliczania opłat suma gwarancyjna powinna w całości pokrywać wartość przewożonego ładunku Jeżeli chcesz zminimalizować koszty związane z polisą OCP możesz skorzystać z rozwiązania jakim jest zadeklarowanie, że w w razie nieprawidłowego wykonania usługi lub jej nie wykonania zostaniesz obciążony wszelkimi kosztami. Skorzystanie z takiego wariantu spowoduje, że składka ubezpieczeniowa wykupionej polisy będzie znacznie niższa – adekwatnie do udziału w rekompensacie szkody. Taki wariant nie jest jednak w pełni odpowiedzialnym i gwarantującym bezpieczeństwo rozwiązaniem.

Na rynku funkcjonuje wiele firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia OCP – przez co wybór odpowiedniej jest znacznie utrudniony. Wybierając firmę ubezpieczeniową zbierz informacje od kilku ubezpieczycieli i na spokojnie porównaj wszystkie pozyskane oferty – w ten sposób wyeliminujesz niedogodne propozycje i wyłonisz swoich faworytów. Jeżeli jednak uważasz, że nie jesteś w stanie samodzielnie podjąć tak ważnej decyzji możesz skorzystać z innego rozwiązania, jakim jest pomoc brokera, który wytłumaczy Ci zawiłe zapisy w dokumentach i pomoże w podjęciu odpowiednich kroków.