Pralnia -  ile się czeka na odbiór
Usługi, Wnętrze

Pralnia –  ile się czeka na odbiór

Pralnia –  ile się czeka na odbiór – wiele z nas oddaje odzież do pralni, szczególnie tą elegancką. Niektóre podmioty wręcz muszą oddawać do pralni różnego typu akcesoria. Jest to obowiązkowe w przypadku na przykład hoteli czy restauracji, gdyż zwykle nie prowadzą one własnej pralni. Ile poczekamy na odbiór odzieży czy innych produktów z pralni? Odpowiadamy. 

Pranie klientów detalicznych

Coraz częściej decydujemy się korzystać z usług pralni chemicznych. Dlaczego? Kieruje nami przede wszystkim wygoda, ale również nieumiejętność zrobienia prania we własnym zakresie. Wbrew pozorom jest to prawdziwa sztuka. Musimy bowiem odpowiednio dobrać ubrania oraz ustawić właściwą temperaturę prania. Nie bez znaczenia jest również dobór detergentów. Co więcej, część z nas w ogóle nie posiada w domu pralki! Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to dotyczy to głównie osób wynajmujących mieszkania. Często okazuje się, że pralka nie działa tak, jak powinna. Lokator natomiast woli oddać ubrania do pralni, niż ponosić koszty jej naprawy. Niemniej jednak nawet, jeśli posiadamy w domu pralkę, to pranie niektórych materiałów jest zwyczajnie problematyczne. Dotyczy to na przykład wełnianego płaszcza czy delikatnych, jedwabnych bluzek. W łatwy sposób możemy je zniszczyć przez nieodpowiednie pranie. Ile poczekamy na odbiór prania z pralni chemicznej? Generalnie niedługo, choć wszystko zależy od konkretnej pralni. Na ogół ubrania możemy odebrać już na drugi dzień po ich oddaniu, jednak czasami traktowane jest to jako usługa ekspresowa. Co za tym idzie, jest ona dodatkowo płatna. Jeśli jednak zależy nam na szybkim odebraniu ubrań, to jest to jak najbardziej możliwe. Najczęściej jednak musimy poczekać około dwa dni robocze. Pamiętajmy, że dniem roboczym w przypadku pralni jest również sobota. Wszystko zależy jednak od pory, w jakiej oddamy pranie do pralni. Jeżeli przyniesiemy je rano, to dzięki usłudze ekspresowej może być gotowe już następnego dnia o poranku. Natomiast przyniesienie ubrań wieczorem oznacza, że musimy na nie poczekać nieco dłużej. Czas oczekiwania zależy również od okresu, w jakim oddamy ubrania oraz od rodzaju odzieży. Niektóre rodzaje materiałów wymagają bowiem specjalistycznego i długiego czyszczenia, aby nie zniszczyć ich delikatnej struktury.

Pranie przemysłowe

Pralnia -  ile się czeka na odbiórPralnia dla hoteli, restauracji czy innego rodzaju pralnia przemysłowa oferuje nieco inne terminy. Otóż najczęściej termin realizacji zlecenia zawarty jest w umowie. Podmioty gospodarcze nie oddają bowiem prania do przypadkowej pralni. Podpisują z nią umowę, aby ułatwić sobie nieco rozliczenia finansowe. Jest to także wymóg pod kątem podatkowym. Dlatego też termin, w którym możemy odebrać z pralni pościel hotelową czy obrusy restauracyjne może być bardzo różny. W praktyce najczęściej podmiotom gospodarczym zależy na tym, aby jak najszybciej móc odebrać swoje pranie. Chodzi bowiem o to, że zarówno obrusy, jak i pościel i inne akcesoria są często wymieniane. Niemniej jednak wszystko zależy też od stawki, jaka została ustalona w umowie. Jeśli hotelowi lub restauracji zależy na szybkim odbiorze prania, to muszą zapłacić więcej. W sezonie wakacyjnym za pranie będziemy musieli zapłacić więcej lub po prostu, poczekać nieco dłużej.

Pranie odzieży roboczej

Do pralni firmy oddają także odzież roboczą. Wypranie odzieży możemy co prawda pozostawić pracownikowi, jednak wtedy musimy mu wypłacić ekwiwalent. Co więcej, niektóre plamy czy zabrudzenia trudno jest doprać we własnym zakresie. Stąd też decyzja o oddaniu odzieży roboczej do profesjonalnej pralni. A ile poczekamy na jej odbiór? Generalnie niedługo, choć zwykle odzież oddajemy tam dużymi partiami, co może nieco wydłużyć czas oczekiwania. Zazwyczaj w ciągu kilku dni firma powinna mieć możliwość odbioru powierzonych rzeczy. Tutaj jednak obowiązuje taka sama zasada, jak w przypadku hoteli i restauracji. Wszystko zależy od zapisów w umowie pomiędzy firmą, a pralnią. 

Od czego zależy czas oczekiwania?

Klienci, czy to detaliczni, czy korporacyjni, powinni mieć świadomość, od czego zależy czas oczekiwania na pranie. Głównym czynnikiem jest cena. Im więcej zapłacimy, tym szybciej możemy odebrać nasze pranie. Nie zapominajmy jednak, że tylko część obowiązków wykonuje człowiek, a resztę maszyna. W przypadku dużego nakładu pracy pralnia może nie być w stanie zrealizować naszego zamówienia w krótkim czasie, jeśli dodatkowo posiada zamówienia do wykonania ekspresowo. Czas oczekiwania będzie więc zależał także od ilości zleceń, jakie akurat posiada pralnia. W sezonie wakacyjnym pralnie położone w letnich miejscowościach mają pełne ręce roboty, zatem oddanie do nich ubrań może być ryzykowne, jeśli chcemy je szybko odzyskać. Weźmy również pod uwagę materiał, z którego jest wykonana nasza odzież. Niektóre z nich są znacznie trudniejsze do wyprania, aby jednocześnie nie uległy one uszkodzeniu. Czas oczekiwania na pralnię nie może być jednak zbyt długi. Jeśli czujemy, że czekamy za długo, możemy zmienić pralnię. Na rynku działa ich bardzo wiele, dlatego nie powinniśmy mieć z tym większego problemu.