Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie rolet okiennych?
Wnętrze

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie rolet okiennych?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie rolet okiennych? Chcesz kupić rolety okienne, ale nie wiesz, na które konkretnie się zdecydować? Dowiedzmy się jakie rolety wybrać, aby spełniały swoje funkcje, a jednocześnie świetnie pasowały do naszego wnętrza oraz łatwo się czyściły.

Kiedyś żaluzje, a teraz rolety

Żaluzje kilkanaście lat temu święciły prawdziwe triumfy w domach. Była to wówczas jedyna alternatywa ciężkiego, masywnego jak i także bardzo dekoracyjnego połączenia zasłon z firanami. Kusimy dużo mniejszą powierzchnią, łatwiejszym użytkowaniem jak i także bardzo prostym czyszczeniem. Gdy się wszystkim wydawało, że nic lepsze nie zostanie zaoferowane, to wówczas właśnie pojawiły się rolety okienne. Okazały się jeszcze bardziej funkcjonalne, ładniejsze oraz o wiele, wiele tańsze.

Może się tak naprawdę wydawać, że produktu oferującego cały szereg takowych udogodnień nie jest sposób ulepszyć, ale znacznie inaczej wygląda rzeczywistość. Wystarczy, że dopasujemy rolety do wymagań indywidualnych oraz cieszyć się jakością przez długie, długie lata.

Przepuszczające czy też nieprzepuszczające światła?

Do domy możemy wybrać albo rolety przepuszczające lub też rolety, które światła nie przepuszczają. Wybór sam w sobie oczywiście należy tylko i wyłącznie do nas. Musimy zdecydować czy zamierzamy osłonić konkretne wnętrze czy też zaciemnić je.

Musimy wiedzieć, że w pomieszczeniach takich jak pokój dziecka, sypialnia czy też łazienka na pewno powinniśmy zainwestować w zaciemniające rolety. Materiał, z którego są one wykonane skutecznie blokuje dostęp słońca do środka. Zaciemnienie idealne pomieszczenia w tym typie zapewni nam długi jak i także niesamowicie przyjemny sen. W łazience z kolei warto zadbać o swoją prywatność oraz osłonę przed osobami z zewnątrz. Istotne to jest szczególnie w domach czy też w mieszkaniach, które są zlokalizowane na najniższych piętrach.

Z kolei do kuchni, salonu czy też gabinetu możemy wybrać rolety okienne wykonane z dowolnego materiału. W pomieszczeniach o tym typie sprawdzają się zarówno rolety, które przepuszczają światło jak i także takie, które nie przepuszczają światła. Na pewno czynnikiem, który nam pomoże w podjęciu decyzji na pewno jest usytuowanie pomieszczenia pod względem ogólnych kierunków świata. W oknach, które wychodzą na południe czy też na zachód pomyśleć lepiej o zaciemnieniu, to bowiem słoneczne światło towarzyszy przez znaczną część dnia.

Jaki wybrać kolor rolet okiennych?

Sama różnorodność jak i także możliwość personalizacji wzorów sprawia, że rolety okienne dobierzemy z olbrzymią łatwością w zasadzie do każdego wnętrza. A jak tego dokonać? Można się zdecydować na zestawienia w formie kontrastu, aby uczynić z okna jeden z elementów dekoracji. Możemy także wybrać jasne rolety, które zatopią się elegancko w tło. Poza kolorami mamy również do wyboru wzory.

Jaki styl rolet wybrać?

Wymienione powyższej wszelkie możliwości składają się na styl naszego wnętrza. Wybór jest ogromny i z całą pewnością jakieś aranżacje nas usatysfakcjonują. Dużą popularnością cieszy się styl minimalistyczny. W nim sprawdzą się świetnie rolety jednolite, które nie przepuszczają światła. Najlepiej te w pastelowych oraz delikatnych kolorach. Można zdecydować się także na styl klasyczny. Zaprezentuje się znakomicie połączenie rolety jednolitej w kolorze dowolnym z zasłonami grubymi. Modny niesamowicie jest styl industrialny. Aby go uzyskać postawmy na rolety kolorze białym, grafitowym czy też szarym. W ten jakże prosty sposób uwydatnić we wnętrzu samą inspirację architekturą czy też wystrojem istnym z dawnych fabryk.

A jak z montażem?

Montaż obojętnie czego zawsze budzi w nas niepewność. Obawiamy się, że nie poradzimy sobie z nim do końca. Identycznie jest w przypadku rolet okiennych i ich montażu. W tej kwestii akurat nie mamy żadnych powodów do obaw. Możemy liczyć na montaż bardzo prosty, intuicyjny, a w przypadku niektórych rolet okiennych nawet bezinwazyjny. Wszystko w zasadzie jest możliwe z myślą o ułatwieniu samej codzienności. Rolety okienne wewnętrzne możemy zamontować do okiennej ramy, ściany, wnęki okiennej czy też do sufitu. Zależy to od samej przestrzeni, którą dysponujemy oraz także od efektu, który zamierzamy w ogóle osiągnąć. Możemy wybrać także tak zwane rolety mini. Wystarczy tak naprawdę zaczepić mechanizm ich o ramę okna i co ciekawe bez konieczności przykręcania. W tenże sposób na pewno unikniemy mechanicznej ingerencji w plastik czy też w drewno. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w samym kontekście okien świeżo zamontowanych.

Najlepiej wybrać rolety okienne wysokiej jakości. Nie dajmy się nabrać na podejrzanie niskie ceny. Najczęściej roletę, którą możemy kupić za przysłowiowe „grosze” niestety nie będzie nam służyła zbyt długo. Ulega bardzo szybko awarii. Zakup rolety okiennej powinniśmy traktować jako inwestycję na lata. W związku z tym lepiej jest zainwestować troszkę więcej pieniędzy, ale naprawdę w rolety o wysokiej jakości. Wówczas możemy liczyć na ich bezawaryjność, a ten aspekt jest dla nas bardzo ważny.