Komputery do gier - na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie
Hobby, Technologie

Komputery do gier – na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie

Komputery do gier – na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie – obecnie na rynku dostępne jest bardzo dużo gier o różnym poziomie zaawansowania. Jednak z każdym rokiem powstają nowe o coraz lepszej jakości grafiki, z większą ilością ciekawych i skrupulatnie przygotowanych przez twórców szczegółów. Takie skomplikowane gry jednak obciążają komputer, który nie jest odpowiednio przygotowany, np. PC, stary komputer stacjonarny, a tym samym narażają właściciela sprzętu na niezadawalającą rozrywkę oraz większą eksploatację posiadanego komputera.

Z tego powodu osoby zainteresowane graniem na najwyższym poziomie powinny zastanowić się nad zainwestowaniem w dobry komputer dla graczy oraz starannym dobraniem do niego części – podzespołów – lub kupna komputera już przygotowanego do gier. Do wspomnianych podzespołów należą m.in. procesor, pamięć operacyjna, płyta główna, karta graficzna, sieciowa i dźwiękowa. Dzięki dobraniu podzespołów o odpowiednich parametrach gra będzie chodzić płynnie, komputer nie będzie się przegrzewał, a obraz dostarczy wspaniałych doznań wizualnych. Komputer do gier, jak również poszczególne podzespoły, to nie jest mały wydatek, jednak dla wyjątkowych fanów tej rozrywki, jak również dla graczy profesjonalnych – czasami nie da się bez niego obyć i warto zakupić sprzęt najwyższej jakości w dostępnym budżecie.

Wydajne podzespoły w komputerze do gier

Komputer do gier powinien charakteryzować się przede wszystkim bardzo wydajnymi podzespołami. Jest to ważne, aby gry chodziły płynnie oraz dokładnie odwzorowywały grafikę i dźwięk zamysłu autorów gry. Bez wydajnych podzespołów istnieje także duże ryzyko, że komputer przegrzeje się lub będzie regularnie zawieszał. W przypadku płyty głównej ważne jest, aby zwrócić uwagę na jej kompatybilność z innymi elementami – nie wszystkie modele płyt głównych posiadają potrzebne gniazda do różnych modeli procesorów. Pamięć operacyjna RAM powinna mieć dla tego komputera rozmiar minimum 4GB. Procesor zaś powinien być min. 2 lub 4-rdzeniowy, zależnie od tego, w jakie gry dana osoba planuje grać, a także od tego ile wątków obsługuje procesor. W przypadku karty graficznej jej minimalna pojemność powinna wynosić 2GB, choć wraz z rozwojem zarówno sprzętu komputerowego, jak i samych gier, standard ten wzrasta i niektóre gry mogą wymagać pojemności 4 lub 6GB. Nie jest bez znaczenia również zainwestowanie w dobry dysk do komputera, pojedynczego lub podwójnego: SDD i HDD, który, choć droższy, poprawia jakość gry.

Komputer do gier – w zestawie czy na części?

Komputer gamingowy można zakupić w częściach lub w zestawie. Kupowanie w częściach oznacza, że klient sam wyszukuje poszczególne podzespoły czy elementy, które są mu potrzebne wedle własnych preferencji i wymagań gry. Następnie sam lub przez specjalistę montuje komputer. Istnieje także możliwość zakupienia komputera z pełnym wyposażeniem, czyli ze wszystkimi podzespołami dobranymi pod kątem obsługiwania wymagających gier. Wtedy klient jedynie podłącza komputer do pozostałych podzespołów, czyli monitora, myszki, klawiatury itd. Co jest jednak lepszą opcją? Jeśli danej osobie zależy na konkretnych elementach lub niestandardowym połączeniu, np. najważniejsza jest dla niej grafika, zatem decyduje się na kartę graficzną o najwyższym standardzie, wtedy możliwość zindywidualizowania wyposażenia komputera jest bardziej zachęcająca. Jednak dla osób, które może nie posiadają dużej wiedzy na temat technologii, komputerów i podzespołów, a jedynie chcą, aby granie było przyjemne i płynne – tu wybór zestawów może być bardzo pomocne. Pracownicy serwisów, sklepów komputerowych mogą udzielić potrzebnych informacji na temat, jakie ograniczenia ma dany zestaw, a jakie są jego duże zalety. Dzięki zakupowi komputera do gier w całości klient może także łatwiej kontrolować kwotę, jaką wydaje na sprzęt, gdzie przy kupowaniu na części – wydatki rozłożone są na kilka oddzielnych mechanizmów. 

Monitor do komputera do gier

Fanom gier zależy na płynności gry i doświadczeniu jej twórczej grafiki oraz muzyki. Oprócz wyboru samego komputera i podzespołów, ważne są również inne elementy takie jak monitor, głośniki, klawiatura i myszka. Na rynku dostępne są także inne gadżety w stylu gitar czy kierownic samochodowych. Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze monitora do gier jest rodzaj matrycy. Klienci mogą wybrać matryce TN, IPS lub VA. Wszystkie mają swoje zalety, jak i wady, różni je też cena.  Przy wyborze monitora do gry warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Szczególnie, jeśli gracz jest zainteresowany pozycjami o dużej ilości szczegółów większy monitor spełni wymagania lepiej, jest to zazwyczaj od 24 cali wzwyż. Kolejnym ważnym elementem jest rozdzielczość ekranu. Minimum obecnie stanowi FullHD, ale można zdecydować się też na inne, wyższej jakości i kosztowniejsze, opcje – WQHD oraz 4K. Istnieje także możliwość wyboru spośród monitorów prostych lub zakrzywionych, z których drugie zostały zaprojektowane w oparciu o kąt widzenia ludzkiego oka. Dobrych warunków do gry dostarczają również wspomniane klawiatura i myszka, które nie muszą wcale być najwyższej jakości, aby gra działała prawidłowo, jednak ich użytkowanie powinno być płynne, wygodne i wydajne.