Domy z drewna - czy warto w nie inwestować?
Budownictwo, Nieruchomości

Domy z drewna – czy warto w nie inwestować?

Domy z drewna – czy warto w nie inwestować? Do rozpoczęcia realizacji marzeń o budowie własnego domu należy właściwe się przygotować, bowiem to właśnie odpowiednia organizacja jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Podjęcie decyzji o wyprowadzce z domu rodzinnego lub zamianie małego mieszkania w bloku na duży i przestrzenny dom wbrew pozorom nie jest prosta. Tutaj nie wystarczą dobre chęci oraz zapał, budowa domu jest procesem niezwykle czasochłonnym a niekiedy też i skomplikowanym. W ostatnich latach wzrosła liczba domów drewnianych, obecnie coraz częściej wybieramy ten rodzaj budownictwa a to ze względu na niskie koszty i znacznie przyspieszony czas realizacji. Zastanawiasz się, jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy domu z drewna? Odpowiedź umieściliśmy poniżej.

Domy z drewna – inwestycja warta swojej ceny?

W dalszym ciągu nie masz pewności czy decyzja o budowie domu z drewna jest dobrym rozwiązaniem? Nie bez powodu domy drewniane cieszą się tak dużą popularnością. Osoby, które postawiły na budownictwo drewniane zachwycają się nie tylko oryginalnym designem, ale przede wszystkim wysoką jakością wykonania, trwałością oraz niskimi kosztami eksploatowania.

Domy z drewna są domami ekologicznym, wysoce energooszczędnymi, dzięki czemu sprzyjają one zarówno otaczającemu nas środowisku, jak i naszym portfelom. Koszty budowy podobnie jak czas realizacji jest znacznie krótszy w porównaniu do budowli murowanych. Chętni mogą wybierać pomiędzy dwoma najpopularniejszymi technikami wykonania domów drewnianych.

Rodzaje domów drewnianych

Budownictwo drewniane uznawane jest przez specjalistów na nowoczesne pod względem zastosowanych technologii. W tym wypadku inwestorzy do wyboru mają tzw. domy szkieletowe oraz domy z bali. Domy szkieletowe składają się z prefabrykatów, produkowanych na hali, jest to rozwiązanie tańsze a dodatkowo proces realizacji projektu trwa do trzech miesięcy. Obiekty z bali powstają nieco dłużej, wymagają one także posiadania większych nakładów finansowych, niemniej jednak efekt końcowy jest warty swojej ceny. Domy z drewnianych bali charakteryzują się niepowtarzalnym wzornictwem, tego typu budowle najczęściej możemy spotkać w górskich miasteczkach. Niezależnie od techniki wykonania, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie dokumenty, dzięki którym prace budowlane będą mogły wystartować.

Budowa domu z drewna – pozwolenie czy zgłoszenie

Domy z drewna - czy warto w nie inwestować?
Domy z drewna – czy warto w nie inwestować?

Pierwszym etapem przybliżającym nas do rozpoczęcia budowy domu drewnianego jest bez wątpienia zakup działki. Pamięta, że zanim udasz się do architekta celem wykonania projektu nowego domu, najpierw zadbaj o grunty. To dom powinien zostać dopasowany do wielkości działki, nigdy odwrotnie! Już na samym wstępie wspominaliśmy o tym, że nie tylko sam proces budowy domu jest skomplikowany, kłopoty bardzo często pojawiają się na starcie. Poszukując odpowiedniego miejsca, w którym stanie nasz wymarzony dom musimy upewnić się, czy wybrana przez nas działka jest przystosowana do zagospodarowania, w przeciwnym wypadku nie będziemy mogli przystąpić do realizacji projektu.

Po zakupie działki należy udać się do właściwego urzędu celem złożenia wniosku o pozwolenie lub zawiadomienie o budowie domu drewnianego na wskazanym obszarze użytkowym. Jeszcze do niedawna, każdy kto planował rozpoczęcie budowy domy musiał czekać aż trzy miesiąca na wydanie pozwolenia, obecnie po zmianie przepisów na korzyść potencjalnych inwestorów wystarczy jedynie posiadać zezwolenie na budowę. Dokument wydawany jest zazwyczaj w przeciągu trzech tygodni od daty złożenia wniosku.

Niemniej jednak w niektórych sytuacjach pomimo zamiany prawa konieczne jest przedstawienie pozwolenia na budowę. Aby to zweryfikować należy zgłosić się do miejscowego urzędu i przedstawić szczegóły planu budowy.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Wniosek o pozwolenie na budowę domu drewnianego lub zawiadomienie należy złożyć w Urzędzie Powiatowym, Urzędzie Gminy lub Urzędzie Dzielnicowym, w zależności od lokalizacji zakupionej działki.

Zainteresowani powinni zgłosić się do wyznaczonego wydziału urbanistyki lub architektury z wypełnionymi wnioskami oraz dodatkowymi dokumentami. Zastanawiasz się, czego będziesz potrzebował? Przede wszystkim najważniejszym dokumentem jest sam projekt budowy, który należy dostarczyć do urzędu aż w czterech egzemplarzach. Oprócz tego konieczne jest zaświadczenie o akceptacji projektu, decyzja o warunkach zabudowy. Pamiętaj, każdy urząd pracuje według ściśle określonych zasad i przepisów, w związku z czym niezbędne wnioski i dokumenty mogą się od siebie nieco różnić.

Podsumowując, realizację naszych marzeń o posiadaniu własnego domu powinniśmy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności należy zająć się sprawami formalnymi, dopiero później można przystąpić do działań związanych z zatrudnieniem wykonawcy, zakupem niezbędnych materiałów itp. Nawet jeżeli proces wnioskowania o pozwolenie na budowę nieco się przedłuży, to prace budowlane trwać będą zdecydowanie krócej niż by to miało miejsce w przypadku tradycyjnego domu murowanego.