Wybór nowej kosiarki do trawy
Hobby, Motoryzacja

Wybór nowej kosiarki do trawy

Wybór nowej kosiarki do trawy – niezależnie od tego, czy właśnie stałeś się właścicielem domu po raz pierwszy i zaczynasz inwestować w narzędzia do pielęgnacji trawnika, czy też jesteś doświadczonym posiadaczem ziemskim, który chce ulepszyć swój arsenał sprzętu ogrodniczego, prawdopodobnie chcesz, aby kosiarka sprawiła, że kształtowanie krajobrazu stanie się o wiele szybsze i łatwiejsze. Dzięki kosiarce wysokiej jakości będziesz mógł ścinać trawę na swoim podwórku w krótszym czasie i z większą dokładnością, dzięki czemu oszczędzisz sobie konieczności płacenia profesjonalnemu ogrodnikowi.

Co warto wiedzieć o kosiarkach?

Kosiarki do trawy to proste maszyny, które nie zostały wyposażone w skomplikowaną budowę. Wszystkie kosiarki mają koła, dzięki czemu mamy możliwość swobodnie poruszać nimi po podwórku, ścinając trawę, aby uzyskać przyjemny, równomierny rezultat. Choć ich konstrukcja może się różnić, większość sprzedawanych obecnie produktów to kosiarki rotacyjne, które wykorzystują silnik do wytwarzania mocy i obracają poziome ostrze. Ostrze obraca się z tak dużą prędkością, że przecina trawę podczas uderzania w nią. Możemy zauważyć, że najczęściej ostrza te są umieszczone w obudowie, która uniemożliwia rozpryskiwanie trawy i innych drobnych przedmiotów na boki podczas obsługi maszyny. Jednak nadal rynek narzędzi stosowanych do pielęgnacji ogrodu oferuje staromodne kosiarki bębnowe, które obracają pionowe ostrze, wykorzystując pęd powstały podczas ręcznego pchania lub ciągnięcia urządzenia.

Do wyboru jest wiele modeli kosiarek, w tym kosiarki jezdne, kosiarki przeznaczone do ręcznego pchania, kosiarki samobieżne, a nawet kosiarki wygodne i nowoczesne wyposażone w tryb zautomatyzowany. Ponadto kosiarki mogą być ręczne, zasilane gazem lub elektryczne, a opcje elektryczne są podzielone jeszcze bardziej na konstrukcje przewodowe i bezprzewodowe.

Podczas gdy większość kosiarek kosztuje przeciętnie kilkaset złotych, dostępne są opcje budżetowe za mniej niż 200 zł, a nawet modele wysokiej klasy z metkami cenowymi w tysiącach. Jeżeli chodzi o wariacje cenowe, możesz naprawdę wydać pokaźną kwotę, kupując kosiarkę. Styl i funkcje Twojego wyboru ostatecznie decydują o tym, ile wydasz na zakup tego narzędzia do pielęgnacji swojego trawnika. Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby podjąć świadomą decyzję.

Na co musimy zwracać uwagę podczas kupna kosiarki?

Wybór nowej kosiarki do trawyKupując kosiarkę, powinieneś również wziąć pod uwagę wielkość terenu podwórka, które będzie musiała obsługiwać. Czy jest to w większości płaska ziemia, która nie postawi przed ostrzami nowo nabytej kosiarki zbyt wielu przeszkód? Czy też występują na niej wzniesienia i różne przeszkody do pokonania podczas pracy? Właściciele domów z małymi podwórkami, zazwyczaj mają do czynienia z płaskim podłożem, na którym rośnie trawa. Zazwyczaj są oni zadowoleni ze standardowej kosiarki pchającej lub nawet kosiarki bębnowej, jednak jeśli masz do pokonania wzgórza, kosiarka samobieżna może odciążyć cię od nieprzyjemnego zadania, ponieważ wykorzystuje silnik do napędzania kół, zwalniając cię z wysiłku, gdy jesteś w okolicy wzniesień podczas koszenia. Podobnie, jeśli masz do koszenia okolice klombów, oczka wodnego lub inne ozdoby do trawników znajdujące się na działkach i podwórkach przed domem, możesz rozważyć kosiarkę o zerowym promieniu skrętu, która może łatwiej pokonywać przeszkody w odróżnieniu od klasycznej kosiarki.

Jak wspomniano powyżej, istnieją dwa główne sposoby zasilania kosiarki. Dzielą się one na gaz i prąd. Każda metoda ma swoje zalety i wady. Kosiarki gazowe zwykle mają większą moc i mogą z łatwością wytrzymać cały czas koszenia, nawet gdy musimy się uporać z dużym obszarem. Niestety konserwacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Z drugiej strony akumulatorowe kosiarki elektryczne są cichsze i łatwo utrzymać je w czystości. Kolejnym atutem jest fakt dotyczący tego, że są łatwiejsze do uruchomienia, ale na ogół nie są tak mocne i nie mogą pracować zbyt długo na jednym ładowaniu. Przewodowe kosiarki elektryczne zapewniają nieograniczony czas pracy. Okazuje się jednak, że dla większości osób niewygodne jest ciągnięcie za sobą przewodu zasilającego przez całe podwórku, gdy musimy siłować się z koszeniem zarośniętego trawnika.

Dlaczego rozmiar pokładu ma znaczenie? Szersze pokłady mogą przecinać większe ścieżki na każdym przejeździe, co oznacza, że uporanie się z trawnikiem zajmie mniej czasu. Jednak tylko wtedy, gdy twoje podwórze jest stosunkowo płaskie i ma jednolity kształt. Szersze pokłady mogą szybko przecinać proste ścieżki, ale utrudniają poruszanie się po przeszkodach, takich jak niewielkie doły, porozrzucane kamyczki, drzewa i krzewy. Mniejsze pokłady są łatwiejsze do manewrowania, ale wymagają więcej zakrętów na otwartych obszarach w trakcie koszenia trawy.

Jeśli wybierzesz kosiarkę przeznaczoną do jeżdżenia na niej, wybierz taką, która będzie kompatybilna z różnymi przystawkami, ponieważ może to znacznie zwiększyć użyteczność twojej maszyny. Niektóre popularne dodatki do kosiarek należy kupić osobno, dlatego też warto zapytać się o użyteczne akcesoria we własnym zakresie.