Jak działają torebki do sterylizacji? W każdym gabinecie podologicznym powinny być zachowane podstawowe zasady higieny. Pozwoli to zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i osobie wykonującej zabieg. Podstawą jest korzystanie wyłącznie z dezynfekowanych i sterylnych narzędzi. Jak działają torebki do sterylizacji i po co się je używa? Lepiej do sterylizacji wybrać gotowe pakiety czy rękawy do samodzielnego cięcia? Podpowiadamy!
Aby proces przygotowywania sprzętu do ponownego użytku przebiegał prawidłowo, a wyjęte z autoklawu narzędzia były wyjałowione i mogły być przez dowolny czas przechowywane w szafkach, powinno się je zapakować przed sterylizacją do specjalnych pakietów. Na rynku dostępne są rękawy do samodzielnego cięcia i zgrzewania lub już przygotowane pakiety, zwane torebkami do sterylizacji. Wybór jednych lub drugich powinno się uzależnić przede wszystkim od wielkości gabinetu, liczby pracowników oraz pacjentów, a także czasu, jaki można poświęcić na przygotowanie narzędzi do sterylizacji.
Czym są rękawy do sterylizacji?
Rękawy do cięcia sprzedawane są w dużych rolkach (200 m). Dostępny jest rękaw o szerokości 5 cm lub 10 cm. Rozmiar powinno się dobrać stosownie do wielkości i szerokości sterylizowanych narzędzi. W przypadku rękawa na rolce pakiety należy przygotować samodzielnie, dopasowując ich długość do własnych potrzeb.
Rękawy do sterylizacji – jak je przygotować do użytku?
Pomiędzy kolejnymi wizytami pacjentów może nie być czasu na cięcie i zgrzewanie rękawów, dlatego najlepiej zająć się tym wcześniej. Dobrze jest od razu przygotować więcej takich pakietów, aby starczyły na dłużej.
Decydując się na rękawy do sterylizacji, trzeba liczyć się z koniecznością zakupu zgrzewarki. Jest ona niezbędna do prawidłowego i sprawnego zgrzewania pakietów z dwóch stron. Jak prawidłowo zgrzać rękaw do sterylizacji? W sklejonym pasku nie może być pęcherzyków powietrza, gdyż ich obecność zwiększa ryzyko rozszczelnienia pakietu, a jeśli do niego dojdzie, narzędzia po wyjęciu z autoklawu będą niesterylne.
Zalecane długości to ok. 12 cm na frezy, ok. 18 cm na cęgi i cążki do paznokci oraz skórek i ok. 20 cm na sondy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zgodnie z przyjętymi normami po zapakowaniu przyrządów w rękawie powinno zostać ok. 2 cm wolnej przestrzeni. Dzięki temu cały proces sterylizacji przebiegnie prawidłowo, a pakiet nie ulegnie zniszczeniu.
Gdzie najlepiej sprawdzą się rękawy do cięcia?
Rękawy do sterylizacji polecane są do gabinetów z większą liczbą stanowisk, na których wyposażeniu jest duży autoklaw. Trzeba jednak liczyć się z tym, że cięcie i zgrzewanie pakietów zajmuje trochę czasu. Najlepiej zorganizować swoją pracę tak, aby przygotowywać je przed przyjściem pierwszego pacjenta lub po wyjściu ostatniego, gdyż pomiędzy nimi może zwyczajnie nie być na to czasu, a narzędzia muszą zostać wysterylizowane.
Polecamy również:
Torebki do sterylizacji – co trzeba o nich wiedzieć?
Specjalne torebki do sterylizacji, nazywane również pakietami, są gotowym produktem. Wcześniej materiał został odpowiednio pocięty i zgrzany z jednej strony, dzięki czemu nadaje się do bezpośredniego użytku. Nie trzeba samodzielne ciąć i zgrzewać rękawów. Co prawda nie jest to trudne, ale dość czasochłonne, a użycie uprzednio przygotowanych egzemplarzy może zaoszczędzić nam drogocenne minuty między jednym a drugim pacjentem. Wystarczy włożyć narzędzie do takiej torebki, zakleić ją i pakiet może być bezpiecznie oddany do sterylizacji. Znacznie przyspiesza to proces, a cała procedura trwa zdecydowanie krócej niż przy wykorzystaniu rękawów do sterylizacji.
Jakie są rozmiary torebek do sterylizacji?
Długości torebek do sterylizacji są różne, przez co nie zawsze da się idealnie dopasować je do długości sterylizowanych narzędzi. Dostępny jest wąski rękaw o długości 12 cm i szeroki, mający 26 cm. Chcąc wysterylizować narzędzie, które jest długie na 20 cm, nie zmieścimy go w pierwszej torebce, musimy umieścić je w tej drugiej. Wtedy miejsce w takim pakiecie nie jest w pełni wykorzystane.
Torebki do sterylizacji – gdzie się sprawdzą?
Torebki do sterylizacji są dobrym wyborem do gabinetów z niewielką liczbą stanowisk, które są odwiedzane przez małą liczbę pacjentów. W ich przypadku da się bowiem zapakować kompletu narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia zabiegu do jednej torebki. Gotowe pakiety sprawdzą się również tam, gdzie do dyspozycji jest mały autoklaw, który mieści jedynie 2 tacki narzędzi.
Sterylizacja – jak ją prawidłowo przeprowadzić?
Proces sterylizacji powinien zostać przeprowadzony w autoklawie parowym. Poniżej znajdziesz kilka cennych rad i wskazówek, o czym pamiętać podczas sterylizacji.
Pakowanie narzędzi do sterylizacji
Przed spakowaniem narzędzi należy je zdezynfekować. Dopiero gdy będą całkowicie suche, pakujemy je w torebki lub rękawy do sterylizacji. Dzięki umieszczeniu narzędzi w pakietach pozostaną sterylne aż do momentu ich otwarcia. Decydując się na wybór rękawów do sterylizacji, przed włożeniem pakietu do autoklawu należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy druga część rękawa jest prawidłowo zgrzana.
Układanie narzędzi do sterylizacji
Zapakowane narzędzia trzeba ułożyć na tackach autoklawu tak, by para wodna miała dostęp do każdego z nich. Pakiety można układać jeden na drugim. Trzeba tylko przestrzegać zasady „folia do folii, papier do papieru”. Pozwoli to na wysterylizowanie większej liczby narzędzi. Jednocześnie trzeba pamiętać, by pakiety w autoklawie nie dotykały ścian urządzenia oraz nie zasłaniały otworów.
Umieszczony na zgrzewie pakietu pasek po skończonej sterylizacji zmienia kolor, ale nie jest to gwarantem, że proces sterylizacji przebiegł poprawnie. W praktyce znaczy to tyle, że proces sterylizacji po prostu został przeprowadzony.
Oliwienie narzędzi po sterylizacji
Co 3-4 procesy sterylizacji należy oliwić narzędzia. Powinno się użyć do tego specjalnego olejku przeznaczonego do ich konserwacji, który nie pali się w temperaturze 134°, zatem jest bezpieczny dla sterylizowanego sprzętu. Nie należy używać innych olejów np. kuchennych lub przemysłowych, gdyż ulegają one spalaniu w wysokiej temperaturze, co może doprowadzić do zniszczenia narzędzi. Najlepszy moment na oliwienie narzędzi to czas po procesie dezynfekcji, a przed procesem sterylizacji.
Uzupełnienie zeszytu kontroli procesu sterylizacji
Jeszcze przed uruchomieniem autoklawu należy uzupełnić zeszyt kontroli procesu sterylizacji. Wpisuje się do niego datę i godzinę, numer sterylizacji oraz liczbę narzędzi wkładanych do autoklawu. Pod tymi danymi osoba wykonująca zabieg powinna złożyć swój podpis. Właściciel gabinetu podologicznego powinien za to sprawdzić wymagania sanepidu odnośnie dokumentacji procesu sterylizacji, gdyż mogą one różnić się w zależności od województwa.
Wybór odpowiedniego programu autoklawu
Podolodzy zazwyczaj do sterylizacji wybierają program trwający najdłużej, tak aby mieć pewność, że narzędzia zostaną prawidłowo wysterylizowane. Poddając procesowi sterylizacji narzędzia gładkie, bez żadnych żłobień, spokojnie można wybrać krótszy program.
Chcąc zaoszczędzić czas i zużywaną przez autoklaw energię, można sterylizować wszystkie narzędzia jednocześnie. Wtedy jednak dla bezpieczeństwa najlepiej wybrać najdłuższy program.
Zakończenie procesu sterylizacji
Gdy proces sterylizacji zakończy się, narzędzia można wyjąć z autoklawu i odstawić do ostygnięcia. Należy przy tej czynności zachować szczególną ostrożność, gdyż zarówno tacki, jak i narzędzia są bardzo gorące i łatwo się nimi poparzyć. Do tej czynności powinno się użyć specjalnych uchwytów.
Gdy narzędzia ostygną, trzeba ostemplować pakiety numerem sterylizacji zgodnym z numerem zapisanym w zeszycie sterylizacji. Paski testowe pochodzące z danego cyklu wkleja się do zeszytu kontroli procesu w specjalnie do tego przeznaczone miejsce.