Przygotuj swoje stopy na lato - podologiczne ABC
Usługi, Zdrowie

Przygotuj swoje stopy na lato – podologiczne ABC

Przygotuj swoje stopy na lato – podologiczne ABC: letnie eskapady są dla stóp wymagające. Kilometry do przejścia podczas pieszych wędrówek, odkryte obuwie, suche, gorące powietrze nie są sprzymierzeńcami zdrowia i urody twoich stóp. Jeśli chcesz bez kompleksów pokazać je światu, zainwestuj w dobrego podologa. Jego wiedza pomoże ci w utrzymaniu pięknych, zadbanych stóp.

Letnie zabiegi w gabinecie podologicznym

Zwracasz uwagę na stan stóp dopiero wtedy, kiedy musisz odkryć je w sandałkach? Nie jesteś jedyna. Największym problemem Polaków jest brak dbałości o estetykę i zdrowie stóp w zimnych miesiącach. Ukrywamy je wtedy w kozakach i ciepłych skarpetkach, a przecież problemy związane ze zdrowiem nie znikną magicznie podczas pierwszych wiosennych dni. Najczęstszymi zmianami, które obserwują specjaliści podologii po zimie są:

popękane pięty

– modzele i odciski

– kurzajki

– sucha, zniszczona skóra

– wrastające paznokcie

Wystarczy być stałym gościem w gabinecie podologa, aby uniknąć większości tych zmian lub zdusić je w zarodku. Równie ważna jest domowa pielęgnacja: nie zaniedbujmy stóp, ponieważ ich zdrowie będzie procentować w przyszłości. Codziennie warto je obserwować, aby wychwycić nawet najmniejsze zmiany. W przypadku zauważenia jakiejkolwiek niepokojącej zmiany warto od razu wybrać się do specjalisty, który przyjrzy się jej i oceni, jak należy przeprowadzić proces leczenia.

Jak zajmie się tobą profesjonalny podolog?

Wizyta u podologa z prawdziwego zdarzenia będzie nie tylko pracą nad twoimi stopami, ale też wywiadem na temat twojego zdrowia (zwłaszcza, jeśli zmagasz się z chorobami nawracającymi). Przed badaniem specjalista poprosi cię o odświeżenie, a następnie oceni stan stóp. Czasem może cię poprosić o aktualne wyniki badań, bo w przypadku przewlekłych chorób może to mieć przełożenie na powodzenie kuracji. Jeśli nie jesteś obciążony żadnymi problemami, które trzeba natychmiast leczyć, to zostanie ci zasugerowany pedicure podologiczny (leczniczy). To seria zabiegów, które zadbają o zdrowie i urodę stóp na lato. Różni się on od pedicure kosmetycznego, który ma za zadanie zadbać jedynie o estetykę.

Kiedy stopy swędzą

Lato stwarza idealne warunki dla rozwoju mikrobów i grzybów, które zagrażają zdrowiu stóp. Każda osoba, która korzysta z publicznych łaźni, basenowej szatni, sauny czy korzysta z pryszniców w hotelach bez stosownego obuwia może spodziewać się, że jest bardziej narażony na pojawienie się zmian grzybiczych na stopach. Najczęstszymi objawami są swędzenie, łuszczenie się skóry stóp, łuszczące i rosnące zmiany ze stanem zapalnym, ropna treść tych zmian. Niektóre formy grzybicy atakują podeszwę i boczne obszary stopy, inne – przestrzeni między palcami.

Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy, nie zwlekaj – wizyta u podologa jest konieczna, aby skutecznie wyleczyć chorobę. Specjalista wykona badanie mikologiczne, które pozwoli mu na szybką weryfikację z jakim rodzajem grzybicy trzeba podjąć walkę. W zależności od tego zastosuje odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że grzybica ma charakter nawracający, więc warto szczególnie dbać o stopy po jej przebyciu.

Podolog radzi: jak zapobiegać grzybicy stóp?

Zapobieganie problemom i świadomość zagrożeń podczas letnich aktywności jest najważniejsze, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i urodą stóp. Dlatego też wielu lekarzy radzi swoim pacjentom, aby stosowali się do następujących zaleceń:

– stosowanie obuwia ochronnego w każdym miejscu publicznym, gdzie jesteśmy szczególnie narażeni na „złapanie” choroby. Należą do nich łaźnie, baseny, sauny, hotelowe łazienki

– osuszanie stóp po kąpieli ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni międzypalcowych

– staranne dbanie o higienę stóp: noszenie czystych butów, codzienne zmienianie skarpetek i pranie ich w delikatnym, nieuczulającym płynie

– unikanie zbyt długich, gorących kąpieli, które są bezpośrednią przyczyną utraty bariery ochronnej przez naskórek

– staranna weryfikacja, w jakim gabinecie kosmetycznym wykonujemy pedicure i unikanie tych, w których zauważymy jakiekolwiek odstępstwa od standardów higieny

– unikanie noszenia skarpetek wykonanych z materiałów syntetycznych – nie odprowadzają one potu i wilgoci w odpowiedni sposób, co ma duży wpływ na rozwój grzybów

– dbanie o zdrowie swoich zwierząt domowych – zakażenia grzybicze są często przenoszone ze zwierzaka na właściciela

Estetyczny problem: pękające pięty

Problemy, związane z pękającymi piętami często nie chcą ustąpić mimo kupowania coraz większej ilości specyfików do nawilżania i odżywiania skóry stóp. Takie działanie ma sens, jednak jeśli skóra jest tak sucha, że powstały w niej pęknięcia, to jedynie specjalista podologii pomoże nam na dłuższą metę. Pęknięcia mogą być nie tylko bolesne, ale też stanowić źródło zakażenia. Jak podolog usuwa pęknięcia na piętach? To prosty zabieg: specjalną frezarką usuwa się zrogowaciałą skórę i przeprowadza zabieg nawilżający, który regeneruje skórę na piętach. Po zabiegu możemy się spodziewać, że podolog zaleci nam kurację specjalistycznymi kosmetykami w domu aby uniknąć nawrotu.