Przydatne wskazówki dla osób chcących kupić przenośne dyski SSD – to nic innego jak urządzenia pamięci masowej, które możemy podłączyć do rozmaitych tabletów, laptopów oraz smartfonów. Ich popularność rośnie wraz z zapotrzebowaniem użytkowników na więcej miejsca do przechowywania danych. Przyczyniły się do tego również malejące ceny dysków SSD. Dzięki temu stały się ekonomicznym rozwiązaniem dla osób, których laptopy i smartfony szybko się zapełniają. Zamiast inwestować w nowe modele o większej pojemności, wystarczy dokupić przenośny dysk SSD. Nie oznacza to jednak, że takie produkty nie przydadzą się posiadaczom komputerów osobistych dysponujących pojemnymi dyskami HDD.
Wraz z rozwojem technologicznym, nowe oprogramowanie zajmuje coraz więcej miejsca na naszych napędach. Bardzo szybko może się okazać, że posiadany przez nas dysk nie dysponuje wystarczającą ilością miejsca, aby sprostać naszym rosnącym wymaganiom. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do wymiany go na bardziej pojemny model lub dokupienie dodatkowych napędów. Przed zakupem dysku SSD, warto zastanowić się, czy przenośna wersja nie będzie dla nas bardziej przydatna. Poręczny charakter tego urządzenia sprawia, że w łatwy sposób będziemy mogli transportować duże ilości danych. Co więcej, takie dyski SSD nie zajmują wiele miejsca – zazwyczaj są wielkości niewielkiej cegły. Takie rozwiązanie jest optymalnym wyborem dla profesjonalistów, którzy dużo podróżują w ramach swojej pracy. Właściwie dobrany przenośny dysk SSD będzie stanowił doskonałe uzupełnienie dla laptopa do pracy.
Jak ważna jest kompatybilność dysku SSD z naszym systemem operacyjnym?
Znakomita większość dysków SSD dostępnych w sklepach działa z urządzeniami używającymi systemów operacyjnych Windows, Mac oraz Linux. Warto jednak upewnić się, zanim kupimy wybrany model. Taką informację znajdziemy przeważnie w parametrach technicznych. Niektóre z przenośnych dysków SSD wymagają formatowania, zanim zaczniemy ich używać z innymi systemem operacyjnym. W przeciwnym razie nie będziemy mogli bezpiecznie przesyłać danych za jego pośrednictwem. Równie ważny co kompatybilność z systemem operacyjnym jest interfejs używany przez dany dysk SSD. W dużej mierze to właśnie od niego zależy szybkość transferu danych. W przypadku napędów przenośnych interfejs oznacza rodzaj portu USB obsługiwanego przez dany dysk SSD. Najlepiej zainwestować w modele posiadające interfejs USB-C 3.1 Gen 2 (przepustowość 10 GB/s). Starsze dyski posiadają niezbyt wydajne porty USB i nie oferują równie szybkiego transferu danych. Przenośne napędy półprzewodnikowe USB-C 3.1 Gen 2 możemy podłączyć również do portu Thunderbolt 3.
Optymalny sposób enkrypcji i zabezpieczenia przenośnych dysków SSD
Nie każdy model przenośnych dysków SSD posiada szyfrowanie sprzętowe oraz opcjonalne zabezpieczenie za pomocą hasła. Najpowszechniej spotykamy szyfrowanie za pomocą algorytmu AES. Długość używanego klucza wynosi 256 bitów. Jest to standardowa forma szyfrowania, którego złamanie jest kosztownym i czasochłonnym procesem. Z pewnością takie zabezpieczenie przyda się w przypadku dysków SSD, na których składujemy cenne informacje. Zazwyczaj napędy posiadające 256-bitowe szyfrowanie AES oferują także możliwość stworzenia hasła do dodatkowego zabezpieczenia dysku SSD. Eksperci zalecają używanie haseł w przypadku każdego urządzenia elektronicznego i nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku przenośnych napędów. Jest to kolejne utrudnienie dla osób, pragnących uzyskać nieautoryzowany dostęp do naszego urządzenia.
Rozmiary i pojemność napędów półprzewodnikowych
W przeciwieństwie do modeli montowanych wewnątrz komputera osobistego przenośne dyski SSD powinny mieć tak rozmiar, aby bez problemu zmieścić się w naszej torbie podróżnej. Zazwyczaj bez problemu zmieszczą się w naszej dłoni. Chociaż rozmiar ma znaczenie, ważniejsza jest wytrzymałość wybranego przez nas napędu przenośnego. Nie chcemy przecież, aby dysk przechowujący ważne dokumenty mógł łatwo ulec zniszczeniu. Z tego powodu producenci dbają o to, aby ich produkty były odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przeglądając modele dostępne w sklepach, warto zwrócić uwagę na takie, które posiadają obudowę ochronną oraz konstrukcję odporną na upadki. W takim urządzeniu możemy spokojnie przechowywać nasze pliki. Jeżeli zabierzemy zabrać nasz dysk SSD do wyjątkowo ciepłych lub zimnych krajów, warto zainwestować w modele odporne na działanie skrajnych temperatur. Wiele różnych czynników kształtuje nasze zapotrzebowanie na dodatkowe wolne miejsce. Musimy przede wszystkim określić, do czego zamierzamy używać przenośnego dysku SSD. Oprócz tego należy sprecyzować nasz budżet. Dopiero z tymi informacjami możemy udać się na zakupy. Jeżeli potrzebujemy odrobinę więcej miejsca do przechowywania plików, na które nie starcza miejsca na naszym komputerze, w zupełności wystarczy nam model 250 GB albo 500 GB. Bardziej pojemne modele przydadzą nam się jedynie wtedy, gdy planujemy regularnie składować ogromne pliki i potrzebujemy takiego dysku do używania podczas naszej pracy.