Inteligentny dom: komfort i bezpieczeństwo za niewielką cenę
Budownictwo, Technologie

Inteligentny dom: komfort i bezpieczeństwo za niewielką cenę

Inteligentny dom: komfort i bezpieczeństwo za niewielką cenę – dla większości z nas inteligentny dom to synonim futurystycznego budynku, który potrafi mówić, samemu parzyć kawę i ścielić łóżko. Tymczasem to nic innego jak sposób na określenie zestawu instalacji oraz technologii ułatwiających kontrolę nad domem. Sprawdź co się na niego składa, kiedy warto w niego zainwestować oraz jakie są przeciętne koszty takiego rozwiązania.

Inteligentny dom – co się na niego składa?

Inteligentny dom to budynek wzbogacony o nowoczesne technologie, zintegrowane systemy, czujniki i detektory. Jest to ogólne określenie na wszystkie urządzenia i elementy umożliwiające zdalną komunikację pomiędzy nimi. Wyposażenie się w pojedynczy sensor na drzwi czy zdalnie sterowany router WiFi nie klasyfikuje jeszcze domu do bycia inteligentnym. O takim możemy mówić dopiero w momencie, gdy posiadamy przynajmniej kilka urządzeń połączonych ze sobą w jeden system za pomocą specjalnej centralki.

Wybór urządzeń do domu inteligentnego to kwestia własnych preferencji, potrzeb, a także miejsca, w którym system będzie wdrożony. Nie ma bowiem sensu instalowania zaawansowanych systemów alarmowych z dodatkowym zestawem do monitoringu w domu, gdzie przebywa zaledwie kilka osób. Podobnie nieoptymalne jest zaopatrywanie się w asystenta głosowego do hałaśliwego biura – znacznie lepiej sprawdzi się na nocnej szafce obok sypialnianego łóżka.

Inteligentny dom czy budynek tworzą różne urządzenia zróżnicowane pod względem zastosowania. Automatyzacja oraz komunikacja może obejmować praktycznie wszystko, a dokładniej:

  • oświetlenie,
  • ogrzewanie,
  • pogodę,
  • gniazdka, włączniki, wyłączniki,
  • piloty,
  • wideodomofony,
  • czujniki dymu, gazu, temperatury, zalania, ruchu, okien,
  • kamery, rejestry i monitoring,
  • systemy i syreny alarmowe.

Warunkiem, który zmienia zwykły budynek w ten inteligentny jest połączenie urządzeń w tzw. sieć IoT (internet of things). Aby stworzyć prawdziwy smart home potrzebna będzie centralka (lub łącznik). Ta może być przewodowa lub całkowicie bez okablowania. Pierwszy rodzaj sprawdzi się lepiej w domach, które dopiero powstają bądź tam, gdzie potrzebna jest elastyczność. Opcja bezprzewodowa będzie idealna dla osób bez możliwości gruntownej modyfikacji mieszkania i prowadzenia przewodów. Najpowszechniejsze standardy komunikacyjne to Wi-Fi, Z-Wave i ZigBee.

Powody, aby zainwestować w inteligentny dom

W inteligentny dom możemy zainwestować praktycznie zawsze. Warunkiem jest jedynie posiadanie odpowiedniej ilości gotówki na ten cel. Warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę, jeśli mamy na względzie oszczędność czasu, wygodę oraz bezpieczeństwo.

Inteligentny dom: komfort i bezpieczeństwo za niewielką cenęDlaczego smart home jest tak efektywny w kwestii oszczędności czasu i wygody? Dzięki żarówkom LED wi-fi nie musimy wstawać od biurka, aby zmienić natężenie światła czy całkowicie go zgasić. Przed przyjściem do domu możemy zaplanować rozgrzanie piekarnika, podgrzanie wody, a także ich wyłączenie w wyznaczonej porze. Stacje pogodowe i czynniki temperatury umożliwiają szybką weryfikację temperatury oraz warunków atmosferycznych na zewnątrz. W mgnieniu oka możemy zajrzeć do smartfona, aby poznać szczegółową sytuację za oknem.

Pozostawiając biuro, wypuszczając dzieci na podwórko, a nawet wychodząc do pracy, niezwykle istotne jest pamiętanie o wspólnym bezpieczeństwie. Wszelkiego rodzaju czujniki gazowe, dymu, temperatury pozwolą nam ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuwagi oraz czynników ludzkich. Gniazdka inteligentne są równie przydatne, bo pozwalają na zdalne odcięcie zasilania np. od pozostawionego żelazka i laptopa. O ile do zabezpieczenia posesji wystarczy jedna lub dwie kamery, o tyle w większym biurowcu przyda się zaawansowany system monitoringu. Jego centralizacja pozwoli uniknąć zamieszania i łatwiej kontrolować działanie kamer.

Ile kosztuje przeciętna instalacja inteligentnego domu?

Cena instalacji inteligentnego domu jest zależna od sposobu, w jaki ją zaplanujemy. Najtańsze zestawy startowe znajdziemy już w cenie 400 zł. Przykładem jest Xiaomi Mi Smart Sensor Set, który za kwotę 350 zł daje nam do dyspozycji aż 5 elementów. Sensory Mi Smart Motion, Window i Door pozwalają na sprawną kontrolę ruchu mieszkańców, a także nieproszonych gości. Możemy w ten sposób automatycznie uruchomić światła po wejściu do domu oraz uruchomić alarm, gdy ktoś niepożądany znajdzie się w pobliżu. Zestaw ten uwzględnia łącznik, przez co jest całkowicie rozszerzalny. Kompatybilność z systemami Android oraz iOS ułatwia zarządzanie z poziomu urządzenia mobilnego.

Innym sposobem na podejście do tematu inteligentnego domu jest zakup osobnej centrali, a następnie odpowiednich dla niej urządzeń. Najtańsze centralki dedykowane są dostępne w cenie 200 – 300 zł. Mają one jednak dość ograniczony zasięg oraz ograniczoną kompatybilność. Decydując się na takie podejście warto zainwestować, aby móc połączyć się z jeszcze większą liczbą urządzeń i móc korzystać ze specjalnego interfejsu. Wiele rozwiązań tego typu cechuje się podwyższoną energooszczędnością. Ich istotną zaletą jest kompatybilność z systemami Amazon Echo, IFTTT oraz Google Home.