Jazda konna

Sklep jeździecki dla początkujących i zaawansowanych

Już od tysięcy lat ludzie hodują konie w różnych celach. Sama nauka jazdy konnej zrodziła się jeszcze przed naszą erą. Ludzie potrzebowali koni w wielu aspektach życia codziennego. Były niezbędne w szybszym przemieszczaniu się, lub podczas przewożenia czegoś co było ciężkie. Już wtedy ludzie widzieli potencjał tych zwierząt. Również to że są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż człowiek, silniejsze, oraz to że nawet idąc najwolniejszym krokiem  i tak są szybsze od nas. Z czasem poza transportem oraz pracą zaczęto wykorzystywać je w innych celach. Między innymi w armii. Konnica, czyli armia złożona z ludzi ujeżdżających konie, cechowała się niezwykłą skutecznością na polu walki. Dzięki swojej szybkości bez problemu mogli rozpraszać i pokonywać oszołomionych już przeciwników. Jednak z czasem zaczęto również doceniać szlachetną stronę tych zwierząt. W dzisiejszych czasach nie są już wykorzystywane do pracy czy w walkach, za to są niezbędną częścią sportu zwanego jeździectwem.

Jazda konna – jak zacząć?

Jazda konna
Sprzęt dla jeźdźców

Jeździectwo jest bardzo przyjemnym sportem. Jednak polega ono na ciężkiej pracy, dobrej relacji z Twoim koniem, oraz przede wszystkim ważny jest dobry sprzęt! Tylko skąd taki sprzęt dostać. Żyjemy w czasach gdzie dostaniemy go bez problemu. Takim miejscem są sklepy dla jeźdźców. Na nasze szczęście nie musimy polegać tylko na stacjonarnych, ponieważ wiele też jest ich on-line. Sklepy dla jeźdźców posiadają ogromny wybór… tak naprawdę wszystkiego, dla naszego konia, oraz dla nas. Sklepy oczywiście różnią się posiadanym asortymentem, jakością oraz cenami. Prawdę mówiąc zwykle podstawowe zakupy w takim sklepie mogą nas wiele nauczyć. Jest w nich tak szeroki wybór, różnych rzeczy o których nie musimy mieć pojęcia, a mogą okazać się nam niezbędne. Oczywiście wszystko co kupimy powinno być przede wszystkim pod preferencje naszego zwierzaka. Jednak nie każdy lubi to samo, lub jakiś kolor może go drażnić. Wszystko zależy od charakteru.

Bezpieczeństwo a jazda konna

Musimy pamiętać o tym że jazda konna jest sportem i to dość niebezpiecznym. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania. Decydując się na te ze specjalistycznego sklepu masz pewność jakości, oraz tego że materiał z którego są wykonane idealnie nadaje się do tego sportu. Po pierwsze będzie w pewnym stopniu chronić twoje ciało, a po drugie możesz mieć sto procent pewności że, odzież jeździecka, nie zniszczy się po pierwszym upadku. Niestety ryzyko tego że koń może nas z siebie zrzucić z różnych powodów jest nieodłączną częścią tego wspaniałego sportu. Warto więc rozważyć kupno ochraniaczy które pomogą nam zamortyzować upadek, oraz ochronić części ciała które są najbardziej podatne na uszkodzenia. Również musimy kupić kask, który zabezpieczy naszą głowę. Koń tak jak człowiek, też może mieć gorszy humor, więc musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu siebie. Nawet jeżeli koń zawsze był spokojny, nigdy nie wiesz czy coś nie wyskoczy z krzaka i go nie przestraszy, a jeżeli nie zadbasz o ochronę to może stać Ci się krzywda. Zawsze trzeba być świadomym tego co może nas spotkać, dlatego warto o wszystko zadbać, a jeżeli chodzi o zakupy to najlepiej robić je w miejscu przeznaczonym do tego. Tak samo – sklepy dla jeźdźców oferują jedzenie dla naszego konia. Możemy wtedy mieć pewność że wszystko jest z jak największą dokładnością jest przygotowane dla naszych koni. Jednak musimy też pamiętać o tym jakie ceny to za sobą niesie. Wiadomo ze zwierzęta które trenują więcej danego dnia powinny dostawać większe porcje, więc warto przed zakupami policzyć ile wyniesie nas wyżywienie konia na pewien okres. Ogólnie jakie zakupu nie zaplanujemy, musimy najpierw dowiedzieć się czy jest odpowiednie dla wieku naszego konia, czy mu to nie zaszkodzi, czy przypadkiem to co kupimy nie będzie za luźne więc warto popatrzeć na rozmiarówki. Każdy zakup który robimy z myślą o naszym koniu musi być tak samo dokładnie przemyślany jak te zakupy które robimy dla siebie. Pamiętajmy że odpowiedni dobór sprzętu sprawi że jazda będzie zdecydowanie bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Dla nas jak i dla zwierzęcia.

Dla laików i profesjonalistów

Sklepy dla jeźdźców są genialną alternatywą dla każdego kto jest zaawansowany, lub dopiero zaczyna swoją przygodę z jeździectwem. Jest to wspaniały sport, który na pewno wciągnie nas na dłużej, jednak musimy dokonać dobrych wyborów przy sprzęcie, ponieważ źle dobrany może doprowadzić do przykrych zdarzeń które mogą nas do tego zniechęcić. Nawet źle dobrane buty które obetrą nam stopy. To jeden z czynników który może sprawić ze wcale nie będziemy się dobrze bawić. Oczywiście może być wiele takich sytuacji, dlatego warto skorzystać z najlepszej możliwości która pozwoli nam również zdobyć wiedzę na ten temat. Musimy więc być świadomi że odpowiedni sprzęt to pierwszy i najważniejszy krok przy naszym hobby, to dzięki niemu tak naprawdę jesteśmy w stanie zapanować nad koniem kiedy na nim jedziemy, a wszystkie dodatki są bardzo dobrym wspomagaczami które pomogą nam poprawić relacje z naszym rumakiem, więc warto zrobić wszystko aby zostać w dobrych relacjach i spędzić niesamowite chwile na jeździe.