Najczęstsze błędy popełniane podczas sprzedaży mieszkania
Nieruchomości

Najczęstsze błędy popełniane podczas sprzedaży mieszkania

Najczęstsze błędy popełniane podczas sprzedaży mieszkania – podczas sprzedaży mieszkania sprzedający nieświadomie popełnia wiele błędów. Poniżej przedstawię te najczęściej popełniane. Pierwszy z nich to brak przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Zanim wystawimy mieszkanie na sprzedaż najpierw musimy poświęcić mu trochę czasu.

Bałagan jest niedopuszczalny! Nieuporządkowane rzeczy, nieprzyjemny zapach w mieszkaniu, kapiące krany, zniszczone meble, skrzypiące i niedomykające się drzwi, zbyt wiele zalegających przedmiotów oraz osobistych pamiątek dekoncentrują i budują negatywne nastawienie u kupującego. Mieszkanie musi być zdepersonalizowane i uporządkowane, dlatego usuwamy nasze zdjęcia, pamiątki, bibeloty, czy nawet nadmiar kwiatów. Warto w tym miejscu zasięgnąć opinii kogoś z zewnątrz, bo często nasze przywiązanie do przedmiotów, sentymenty sprawiają, że możemy popełniać błędy, a niekoniecznie to, co nam się wydaje piękne i stylowe, będzie takim dla kupującego.

Sprzedając mieszkanie zadbaj o oświetlenie

Kolejnym problemem jest brak odpowiedniego oświetlenia. Brak pełnego oświetlenia sprawia, że pomieszczenia wydają się mniejsze, dlatego czasem warto zainwestować w doświetlenie pomieszczeń. Naturalne światło powiększa przestrzeń, daje wrażenie ciepła, dlatego też warto zadbać, aby okna były czyste, odsłonięte i jeśli pogoda na to pozwala – otwarte. Uporządkowane, przejrzyste i oświetlone pomieszczenia można sfotografować. Nie najlepszym rozwiązaniem jest tu aparat telefoniczny, warto czasem zainwestować w profesjonalistę, który uwypukli atuty naszego mieszkania na sprzedaż. Złej jakości zdjęcia potrafią na starcie zniechęcić kupującego do zainteresowania ofertą. Często popełnianym błędem jest niewłaściwa wycena mieszkania. Sprzedający przeszukując serwisy internetowe, oferty, uważa to często za  najlepszy i najszybszy sposób określenia ceny, czasem bazuje na kwocie jaką za sprzedaż podobnego mieszkania, uzyskał znajomy. Dokonując wyceny należy wziąć pod uwagę takie elementy jak lokalizacja, odległość od szkół, przedszkoli, sklepów, komunikacji miejskiej, czy parkingu. Najwyższe ceny uzyskują również lokale umiejscowione od pierwszego do trzeciego piętra. Najtańsze są parter i ostatnie piętro. Znaczenie ma również winda.

Zobacz najlepsze oferty:

Sprzedając mieszkanie miej zaplanowaną strategię

Najczęstsze błędy popełniane podczas sprzedaży mieszkania
Najczęstsze błędy popełniane podczas sprzedaży mieszkania

Kolejnym błędem jest brak odpowiedniej strategii sprzedaży. Czasami sprzedający proszą o pomoc profesjonalistę dopiero po wielu miesiącach nieudanych prób sprzedaży mieszkania. Przez to tracą  czas, a on jest bardzo ważny. Jego upływ jest wprost proporcjonalny do spadku zainteresowania sprzedawaną nieruchomością, a ta z kolei jest produktem i na rynku podlega takim samym prawom jak każdy inny towar. W związku z tym sprzedaż musi być zaplanowana. Proces sprzedaży składający się z kilkunastu etapów, pozornie stanowi coś prostego. Sama decyzja o sprzedaży mieszkania nie jest wystarczająca, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Najczęstszym i podstawowym błędem popełnianym przez większość sprzedających, to decyzje pod wpływem impulsu. Nie ma miejsca na przypadkowe działania. Nie bez znaczenie jest odpowiednia postawa sprzedającego wobec kupującego. Decyzja o sprzedaży nie zawsze przychodzi łatwo każdemu właścicielowi. Miejsce, gdzie mieszkaliśmy  przez wiele lat przywołuje wspomnienia, jest emocjonalne, ale jeżeli chcemy się na przykład przeprowadzić z Warszawy na wieś, nie pozostaje nic innego jak sprzedać. Zbytnia emocjonalność wydłuża i utrudnia transakcję, czasem ją nawet uniemożliwiając. Kupujący chce trochę prywatności, dlatego też nie należy chodzić za nim krok w krok, trzeba dać mu trochę swobody. Ważna jest prezentacja mieszkania, jego walorów, atutów, ale nie należy także ukrywać mankamentów. Prezentując mieszkanie na sprzedaż należy zadbać o odpowiedni komfort wizyty, bez hałasu, gwaru, rozrabiających dzieci, szczekających psów, gotującego się obiadu.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli mieszkań chcących pozbyć się swojej nieruchomości?

   • zbyt wysoka cena, nieadekwatna do lokalizacji i standardu lokalu,
   • zły stan mieszkania – niewyremontowane, brudne i nieposprzątane, nie poddane dezynsekcji, nieodświeżone,
   • sentyment sprzedającego, który nie pozwala właścicielowi wybrać “odpowiedniego następcy”,
   • brak dostępności czasowej właściciela, który nigdy nie ma czasu, albo ma go w godzinach nieodpowiednich dla kupujących,
   • powierzenie sprzedaży zbyt dużej ilości agencji nieruchomości
   • brak możliwości negocjacji, na które liczą kupujący,
   • źle napisane ogłoszenie, źle wykonane zdjęcia, nieprawdziwe opisy, mała ilość informacji,
   • brak dokumentów potrzebnych do sprzedaży.

Oczywiście, tak jak istnieją problemy utrudniające sprzedaż, tak i istnieją sposoby, które mogą ułatwić sprzedaż mieszkania, nawet w Warszawie.

  • naprawić wszelkie usterki, szczególnie jeśli można to zrobić szybko  i niskim kosztem,
  • odświeżyć mieszkanie,
  • ustalić właściwą cenę, adekwatną do lokalizacji, standardu i cen rynkowych,
  • zrobić dobre zdjęcia i opisy, a także umieścić ogłoszenia na najważniejszych i największych portalach w Internecie,
  • popytać znajomych i rodzinę – może ktoś szuka mieszkania, na przykład w Warszawie,
  • zdobyć potrzebne dokumenty i informacje,
  • być “gotowym” sprzedać mieszkanie tu i teraz,
  • znać zalety i wady mieszkania, nie ukrywać niczego przed kupującym,
  • wyznaczyć co najmniej czas na kontakt z potencjalnych z klientem,
  • nawiązać współpracę z jednym pośrednikiem nieruchomości,
  • dopuścić możliwość negocjacji, opuszczenia ceny.