Jak wybrać dobrą wypożyczalnię samochodów?
Motoryzacja, Usługi

Jak wybrać dobrą wypożyczalnię samochodów?

Jak wybrać dobrą wypożyczalnię samochodów? W chwili obecnej powstaje coraz większa liczba wypożyczalni samochodów. Ze względu na rosnącą konkurencję oferowane są coraz lepsze warunki. W niniejszym artykule przedstawiamy szereg wytycznych, których poznanie ułatwi wypożyczenie samochodu. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Wynajem samochodu – ile to kosztuje?

Dobra wypożyczalnia samochodów – czy na jakość danego miejsca mają wpływ ceny wynajmu aut? Ceny w wypożyczalniach są zróżnicowane. Zaczynają się już od 25 euro za dzień i są zależne od różnorakich czynników. Na koszt wynajmu auta wpływa przede wszystkim typ samochodu – za limuzynę albo auto terenowe będzie trzeba zapłacić dużo więcej niż za miejski samochód o niewielkich gabarytach.

Oprócz tego, wpływ na cenę ma również czas wynajmu. Im jest on dłuższy, tym trzeba więcej zapłacić. Znaczenie ma nawet lokalizacja wypożyczalni. Im znajduje się ona bliżej ważnego miejsca np. dworca głównego, tym cena może być wyższa. Niższe ceny za wynajem auta można znaleźć w lokalnych i mniejszych wypożyczalniach.

Może się również zdarzyć, iż koszty mogą być uzależnione także od wieku kierowcy – im jest on młodszy i mniej doświadczony, tym większą cenę za wynajem samochodu będzie musiał uiścić w niektórych wypożyczalniach.

Zawarcie umowy a wynajem auta

Wypożyczanie samochodu wiąże się z zawarciem cywilnoprawnej umowy – każda dobra wypożyczalnia samochodów wymaga jej zawarcia. Przed podpisaniem każdego dokumentu powinno się go przeczytać, aby nic nie przeoczyć – warto o tym pamiętać przed podpisaniem umowy. Należy jej się przejrzeć szczególnie zwłaszcza wtedy, kiedy zawierana jest ona z mniejszą wypożyczalnią. Te większe i powszechnie znane rzadziej będą decydować się na wykorzystanie jakiejś zawiłości prawnej.

Należy pamiętać o tym, aby aktualną umowę trzymać zawsze w pojeździe, najlepiej razem z innymi dokumentami w schowku. To ona daje nam możliwość korzystania z samochodu, który do nas nie należy.

Wypożyczalnia samochodów – gdzie można je szukać?

Aby wiedzieć, gdzie dobra wypożyczalnia samochodów się znajduje, najlepiej poszukać opinii w internecie. Szukając wypożyczalni najpierw najlepiej rozejrzeć się, czy w naszej okolicy znajdują się firmy wypożyczające samochody. Jeżeli nie, to można je z pewnością znaleźć przy lotniskach czy dworcach głównych.

Natomiast jeżeli planujemy wypożyczenie auta za granicą, to również warto wcześniej sprawdzić, jakie są opcje do wyboru. Rozejrzeć się na przykład, jak to wygląda cenowo. Jeżeli zagraniczna podróż ma polegać na ciągłym zwiedzaniu i jeździe, a nie na pobycie stacjonarnym, to warto rozważyć nie tylko wypożyczalnie w pobliżu miejsca zakwaterowania, ale też te znajdujące się przy większych i popularnych obiektach takich jak np. lotnisko.

Ubezpieczenie wynajętego samochodu

Każdy pojazd posiada ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej. W cenie wypożyczania najczęściej jest również zawarty podstawowy pakiet dodatkowego ubezpieczenia na wypadek np. przypadkowej stłuczki.

Należy jednak pamiętać o tym, że często w podstawowej cenie ubezpieczenie nie daje ochrony przed wypadkami pociągającymi za sobą spore koszty. Często ubezpieczenie pomija niektóre elementy samochodu, np. nie ubezpiecza od uszkodzeń podwozia.

W takich przypadkach możliwe jest dokupienie podczas wypożyczania auta dodatkowego pakietu ubezpieczeń. Należy do nich między innymi:

  • TP – ubezpieczenie od kradzieży,
  • CDW – ubezpieczenie od uszkodzenia auta do konkretnej kwoty,
  • PAI – ubezpieczenie od skutków wypadków dla każdego z podróżujących,
  • WUG – ubezpieczenie na koła, podwozie oraz szyby.

Czy wypożyczone auta może być ograniczone limitem kilometrów?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, może, jednak zależy to od konkretnej wypożyczalni. Limit kilometrów jest ograniczeniem, które nie jest zawarte w żadnych przepisach. Niektóre wypożyczalnie decydują się na nakładanie limitów kilometrów na wypożyczającego. Zdarza się, że jest to związane z tym, gdzie poruszamy się danym autem. W niektórych krajach firma nakłada limity, a w pozostałych tego nie czyni.

Dzieje się tak dlatego, iż wypożyczalnia musi mieć uwzględnione to, co będzie się działo z autem od momentu jego wypożyczenia do momentu wyłączenia go z floty. Mowa tu na przykład o standardach dotyczących wymiany na bardziej nowoczesne modele. Auto może być zatem użytkowane przez pewien określony przedział czasowy, jednak pod warunkiem, iż nie przekroczy ustalonej wcześniej miesięcznej liczby kilometrów. W innym razie wartość pojazdu przy odsprzedaży może zostać obniżona.

Wynajem auta – ważne kwestie

Podczas wyboru wypożyczalni najistotniejsza jest cena. Należy pomyśleć, jaką kwotę możemy przeznaczyć na wypożyczenie samochodu. Warto też ustalić cenę graniczną, której nie będziemy chcieli przekroczyć, gdyż wyda się nam to nierozsądne i nieopłacalne. Warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek oraz porównywarek cen. Dobra wypożyczalnia samochodów – pamiętaj o tych kwestiach, aby taką znaleźć.

Najniższe ceny można znaleźć w tych mniejszych wypożyczalniach. Należy jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie posiada jednak swoje wady, takie jak mniejszy profesjonalizm czy brak wcześniejszej rezerwacji przez telefon czy drogą mailową. Często też wybór modeli będzie znacznie mniejszy, nieraz ograniczający się do kilkunastu samochodów.