Jak działa mechanizm uzależnienia?
Zdrowie

Jak działa mechanizm uzależnienia?

Jak działa mechanizm uzależnienia? Normalnie w organizmie człowieka powstają specjalne substancje – naturalne hormony radości, które stymulują specjalne strefy komfortu w ośrodkowym układzie nerwowym, w mózgu. A to jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego napięcia całego organizmu i jego pracy. Ludzie odżywianiem, emocjami, aktywnym trybem życia, ćwiczeniami fizycznymi przyczyniają się do produkcji tych hormonów przyjemności.

Jeśli człowiek zaczyna przyjmować związki chemiczne, leki, sztucznie stymulując te strefy komfortu, wówczas organizm traci zdolność do ich samodzielnego wytwarzania. A w efekcie potrzeba sztucznej stymulacji staje się niepohamowana. Organizm szybko się do nich przyzwyczaja, wymagając coraz większych dawek. Bez nich – straszna udręka, wycofanie się. Wtedy niezbędny okazuje się dobry ośrodek odwykowy, który zapewni kompleksowe programy leczenia uzależnień. Terapia dla osób uzależnionych projektowana jest indywidualnie w oparciu o potrzeby konkretnej osoby uzależnionej.

Konsekwencje działania mechanizmu uzależnienia

Jak działa mechanizm uzależnienia?Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy leków prowadzi przygnębienia, drażliwości, silnego bólu głowy i mięśni. Te nieprzyjemne doznania popychają do każdego przestępstwa, tylko po to, by zdobyć narkotyki lub inny środek odurzający. To czas, kiedy nie podjęcie leczenia odwykowego zamkniętego może skończyć się tragicznie, nie tylko dla zdrowia, ale również dla wolności narkomana, alkoholika czy lekomana. A to nie jedyne rodzaje uzależnienia, mogą być również behawioralne, czyli: zakupoholizm, hazard, kompulsywne objadanie się itp. Ważne! Taka osoba boi się cierpienia i czeka tylko na moment odczuwania haju. Po wstrzyknięciu lub zażyciu tabletek uzależniony odczuwa taką samą ulgę jak głodny, który dostał kawałek chleba. W zamkniętym ośrodku psychoterapii zapewniane są narzędzia, których uzależniony potrzebuje, aby odzyskać kontrolę nad swoim samopoczuciem i działaniami. Terapia dla osób uzależnionych jest specjalistyczną opieką psychiatryczną, to psychoterapia i psychoedukacja w celu identyfikacji i leczenia pierwotnych przyczyn uzależnienia.

Dlaczego ludzie poddają się uzależnieniu?

Jeśli chodzi o wdychanie oparów substancji odurzających, pojawia się typowy obraz zatrucia z odpowiednim naruszeniem czynności układu nerwowego. Mała dawka środka prowadzi do krótkotrwałego omdlenia spowodowanego niedotlenieniem komórek mózgowych, a znaczna część tych komórek obumiera. Jeżeli nie zostaną na czas zauważone niepokojące zachowania członka rodziny, może to zakończyć się niesprawnością fizyczną i psychiczną. Trzeba nakierować go na drogę powrotu do zdrowia. Gdzie udać się po specjalistyczną pomoc? Do całodobowego ośrodka leczenia uzależnień, tam leczeni są nie tylko alkoholicy i narkomani, ale również osoby z niechemicznymi formami uzależnienia.

Czy ludzie nie zauważają swojego problemu? Początkowo organizm przejawia reakcje ochronne w postaci złego stanu zdrowia, nudności, wymiotów, bólów głowy. Ale jeśli eksperyment jest kontynuowany, wzrasta odporność organizmu na truciznę, wymagane są duże dawki, a reakcje ochronne zanikają. Najpierw tworzy się uzależnienie psychiczne, a później, gdy narkotyki, leki, alkohol dopasowują się do metabolizmu prowadzi to do zaburzenia wszystkich funkcji organizmu, do psychopatii i degradacji osobowości. Tylko leczenie odwykowe zamknięte pozwoli odciąć taką osobę od jej środowiska i zrozumieć potrzebę pomocy ludzi z zewnątrz: lekarzy i psychologów.

Zobacz koniecznie:

 

Przyczyny nadużywania narkotyków i alkoholu

      • Spójność społeczna typowa dla grupy nastolatków, jeśli ktoś spróbował haju, to cała grupa go naśladuje, każdy chce wyglądać na dorosłego i doświadczonego. A co najważniejsze stara się pokazać swoją przynależność do tej grupy.
      • Przyjemność jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie sięgają po środki odurzające, są towarzyszącym i przyjemnym doznaniem, od dobrego samopoczucia po mistyczną euforię. Jest tak, na początku, później ból odstawienia, zbyt wysoka cena za przyjemność. Ale to zaczynają rozumieć dopiero podczas leczenia odwykowego w ośrodku leczenia i terapii uzależnień. Jeżeli uda się dotrzeć do takiej osoby, są duże szanse na wycofanie i powrót do normalnego życia bez narkotyków czy alkoholu.
      • Używanie narkotyków może być postrzegane, jako symbol sprzeciwu wobec wartości społeczności. Kiedy człowiek odrzuca społeczeństwo i wszelkie alternatywy, w tym siebie, swoje nadzieje i cele, wyłaniające się poczucie bezsensowności życia, co czyni go podatnym na chroniczne uzależnienie.

W przypadku uzależnienia fizycznego najlepszym sposobem na wyjście z nałogu jest zamknięty ośrodek psychoterapii, gdzie pod okiem specjalistów zostanie przeprowadzona detoksykacja celu wyeliminowania i złagodzenia pojawiających się objawów odstawiennych. Leczenie biochemiczne ma na celu odtrucie całego organizmu oraz naprawienie wszelkich uszkodzeń mózgu i ciała na poziomie komórkowym. Przywracając równowagę chemiczną, regeneracja biochemiczna znacznie poprawia zdolności poznawcze, witalność fizyczną i stabilność emocjonalną oraz pomaga zapewnić powrót do zdrowia