Jak często ortodonta przy aparacie?
Uroda, Zdrowie

Jak często ortodonta przy aparacie?

Jak często ortodonta przy aparacie? Jeśli planujesz leczenie ortodontyczne w przyszłości, być może zastanawiasz się, jak często trzeba wrócić na wizyty. To, jak często będziesz wracać na wizyty, zależy od Twojej sytuacji.

Aparat ortodontyczny

Jeśli obecnie nosisz aparat ortodontyczny, możesz spodziewać się wizyt u ortodonty co cztery do ośmiu tygodni w trakcie leczenia. Ortodonta Wrocław będzie regulował aparat, zacieśniał druty lub wymieniał go na nowy. Wizyty te służą sprawdzeniu postępów zębów i zobaczeniu, jak bardzo się one przesuwają. Lekarz może również zaproponować nowe gumki do aparatów. Możesz oczekiwać, że te wizyty będą trwały około 20 minut w przypadku rutynowych badań kontrolnych i dłużej w przypadku leczenia dostosowawczego. Powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby trzymać się harmonogramu podanego Ci przez specjalistę, aby mógł on śledzić rozwój Twojego leczenia.

Alignery 

Podczas leczenia możesz spodziewać się wizyt u ortodonty co cztery do sześciu tygodni. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego, specjalista sprawdzi, czy Twoje zęby są prawidłowo ustawione i czy należy wprowadzić jakiekolwiek zmiany w leczeniu. W przypadku alignerów możesz oczekiwać, że jedna z wizyt będzie poświęcona wykonaniu formy Twoich obecnych zębów. Zostaną wykonane zdjęcia rentgenowskie i fotografie, więc nie spodziewaj się krótkiej wizyty. Proces ten jest po to, aby specjaliści mogli dopasować alignery do Ciebie i łatwo zobaczyć, które zęby wymagają korekty. Nie pomijaj wizyt, które zaleca ortodonta – są one tak samo ważne jak w przypadku tradycyjnych aparatów lub nakładkowych https://doboszimplanty.pl/uslugi/ortodoncja-i-invisalign/. Chcą mieć pewność, że nosisz je wystarczająco często i że działają one skutecznie. W przeciwnym razie ortodonta stomatologiczny założyć nowy zestaw alignerów.

Inne aparaty

Może być również stosowane leczenie ekspanderami. Można spodziewać się wizyt w gabinecie co cztery do ośmiu tygodni. Lekarz ortodonta poinformuje Cię, jak często chcesz przychodzić na wizyty. Po zakończeniu jakiejkolwiek formy leczenia ortodontycznego, specjalista prawdopodobnie da Ci aparat retencyjny, którego będziesz używać w nocy. Gwarantuje on, że zęby nie przesuną się z powrotem do swoich skrzywionych pozycji. Pominięcie retencji może mieć negatywne konsekwencje.

Podsumowanie

Podczas leczenia można oczekiwać, że będziesz w gabinecie ortodontycznym co najmniej raz w miesiącu. Zazwyczaj trzeba będzie wracać co 4 do 8 tygodni w przypadku aparatów ortodontycznych i co 4-6 tygodni w przypadku alignerów. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego nadal trzeba będzie wracać do gabinetu w celu założenia retainerów i wykonania rutynowych badań kontrolnych. W ciągu pierwszego roku po zdjęciu aparatu ortodontycznego należy spodziewać się kilku wizyt. Wówczas ortodonta sprawdzi, czy aparat utrzymuje zęby na miejscu podczas procesu gojenia i dokona wszelkich niezbędnych poprawek. Podsumowując, należy pamiętać, aby odwiedzać swojego ortodontę tak często, jak tego zażąda. Zazwyczaj raz w roku, ale czasami częściej.

Czas trwania leczenia

Średnia długość czasu leczenia dla pacjentów ortodontycznych to od 18 miesięcy do dwóch lat. Zatem jakie czynniki wpływają na to, jak szybko zęby będą się przesuwać? Pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na czas leczenia jest stopień zaawansowania wady zgryzu, czyli stopień odchylenia zębów od normy. Osoby z łagodnymi stłoczeniami zębów i dobrym zgryzem będą leczone stosunkowo krótko, natomiast osoby z mocno przesuniętymi zębami i/lub znaczną rozbieżnością zgryzu spędzą więcej czasu w aparacie ortodontycznym.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, jak dobrze dbasz o swój aparat i zęby podczas leczenia. Zarówno aparaty ortodontyczne zależą od pracy zespołowej, więc długość leczenia będzie zależała od tego, jak dobrze pomagasz jako pacjent. Podczas gdy ortodonta wykonuje pracę polegającą na zakładaniu i regulowaniu aparatu w miarę potrzeb, Ty masz do wykonania ważną pracę polegającą na utrzymaniu aparatu. Oznacza to prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów, noszenie gumek zgodnie ze wskazówkami, dotrzymywanie terminów wizyt zgodnie z harmonogramem oraz dokładanie wszelkich starań, aby nie zepsuć ani nie uszkodzić aparatu. Jeśli wybrałeś alignery to mogą one przesuwać Twoje zęby tylko wtedy, gdy są w Twoich ustach, więc pamiętaj, aby nosić je przez 22 godziny każdego dnia. Prawidłowe wykonywanie wszystkich tych czynności pozwala na skrócenie czasu leczenia do minimum.

 

Czynniki wpływające na długość leczenia

Twój wiek również może mieć wpływ na to, jak szybko przesuwają się Twoje zęby. Choć nigdy nie jest za późno na wyprostowanie zębów, młodsi ludzie mają tendencję do szybszego przesuwania się zębów, a lekarz ortodonta często ma większą kontrolę nad korygowaniem zgryzu u pacjentów, których szczęki wciąż rosną. Rodzaj aparatu ortodontycznego https://www.kto.edu.pl/co-to-ortodonta/, który wybierzesz, również może odegrać rolę w tym, jak długo będziesz go nosić. Niektóre osoby wolą aparaty bezbarwne lub ceramiczne od metalowych ze względu na ich ładniejszą estetykę, ale czasami leczenie może trwać nieco dłużej w przypadku aparatów ceramicznych, ponieważ nie są one tak wytrzymałe w czasie jak aparaty metalowe. Przezroczyste aparaty ortodontyczne nadal mogą wykonać swoją pracę i mogą być świetną opcją, ale jest powód, dla którego metalowe aparaty ortodontyczne są tak długo obecne – są bardzo skuteczne.