Ciągniki rolnicze - przeznaczenie, typy
Motoryzacja

Ciągniki rolnicze – przeznaczenie, typy

Ciągniki rolnicze – przeznaczenie, typy: jeśli chodzi o rolnictwo, ciągniki należą do niezbędnych pojazdów często spotykanych na polach i drogach. I to nie jest przypadkowe, ponieważ ta maszyna od wielu lat jest obowiązkowym składnikiem stanu maszyn rolniczych, wykorzystywana zarówno niezależnie, jak i w połączeniu z różnymi zamontowanymi urządzeniami. Bez względu na to, jakie typy nowoczesnych maszyn się pojawiają, ciągniki rolnicze pozostają niezwykle popularne wśród rolników. Jednak producenci również nie utknęli w XX wieku, ale nadążali z duchem czasu, starając się podążać za współczesnymi trendami.

Ciągnik rolniczy – najważniejsze informacje

Ciągnik rolniczy jest jedną z odmian maszyn stworzonych przez człowieka w celu ułatwienia i zwiększenia wydajności pracy. Ze względu na zajmowany obszar, obfitość żyznych gruntów wzrosła rola specjalnego sprzętu zaprojektowanego w celu zwiększenia wydajności prac polowych. Ciągniki rolnicze, ze względu na swoją wielofunkcyjność, pozostają najpopularniejszym rodzajem sprzętu. W naszych czasach wszystkie maszyny tej klasy są zwykle podzielone na trzy główne grupy.

Tak, więc ciągniki należące do grupy uniwersalnej są używane głównie do pielęgnacji gleby i orki. Maszyny tego typu mają wiele cech konstrukcyjnych: rozstaw osi o regulowanej szerokości, duży prześwit. W zależności od rodzaju upraw, szerokość rozstawu kół dostosowuje się zgodnie z odległością między rzędami. Ogólna grupa obejmuje ciągniki używane w większości podstawowych prac rolniczych. Wyróżnia je mocny silnik wysokoprężny, brak napędu na wszystkie koła i niewielka odległość od mostu do ziemi. Wreszcie, specjalna grupa obejmuje modyfikacje ciągników, przeznaczonych do pracy w określonych warunkach lub określonej uprawy rolnej. Takie ciągniki rolnicze są skuteczne w obszarach górskich i są używane w połączeniu ze specjalnym zamontowanym sprzętem.

Ciągniki rolnicze gąsienicowe i kołowe

Ciągniki rolnicze - przeznaczenie, typyInny podział obejmuje ciągniki rolnicze kołowe i gąsienicowe. Każdy typ ma wiele zalet i wskaźników użytkowania. Pojazdy gąsienicowe są, więc najbardziej skuteczne podczas wykonywania prac na mokradłach, gdzie wymagany jest niski nacisk na glebę, wysoka zdolność pokonywania terenów i zwiększona przyczepność. Ciągniki rolnicze gąsienicowe są przeznaczone do użytku na miękkiej glebie. Ich powierzchnia odniesienia jest duża i dlatego lekko kruszą glebę. Jednocześnie gąsienice w połączeniu z mocnym silnikiem, posiadają imponującą przyczepność. Ciągniki gąsienicowe mają większą przyczepność niż ciągniki kołowe. Główną wadą większości ciągników gąsienicowych jest niemożność poruszania się po utwardzonych drogach bez niszczenia powłoki. Wyjątkiem są ciągniki z gąsienicami gumowymi. Niskie prędkości tych ciągników rolniczych są kompensowane mniejszym naciskiem na podłoże ze względu na duży obszar kontaktu z podłożem gąsienicy, przy takim samym ciężarze jak ciągnik kołowy.

Ciągniki rolnicze kołowe mają zwiększoną prędkość i wszechstronność, dzięki czemu są skuteczne w wielozadaniowości. Sądząc po nowych produktach, jedno staje się jasne: nowoczesne ciągniki nie są już tylko wytrzymałymi końmi roboczymi, ale zaawansowanymi technologicznie modelami, które nie tylko zwiększają wydajność pracy, ale także oferują najbardziej komfortowe warunki dla operatorów. Ciągnik kołowy jest bardziej wszechstronny. Można je stosować zarówno na asfalcie, jak i na ziemi. Jednak zdolność przełajowa i przyczepność do gleby są znacznie gorsze niż w modelach gąsienicowych.

Przeznaczenie ciągników rolniczych

   • Maszyny ogólnego przeznaczenia. Służą do wykonywania większości prac rolniczych. Orka, kultywacja (ze specjalnym kultywatorem), bronowanie, siew, zbiór i wiele więcej. Ciągniki uprawowe są przeznaczone do uprawy i siewu po uprawie, są używane do siana, zbierania warzyw i upraw paszowych. Mogą orać lekkie gleby w ogrodach i szklarniach. Istnieje kilka schematów orania międzyrządowego, które określają układ ciągnika rzędowego. Charakteryzują się niskim luzem i wysoką mocą silnika
   • Ciągniki uniwersalne. Służą do uprawy roślin rzędowych i innych prac polowych. Ponieważ nie powinny one uszkodzić roślin, ich prześwit jest duży, a rozstaw kół jest szeroki. Zwykle jest to jednak regulowane.
   • Ciągniki specjalne przeznaczone są do zbiorów i wykopów. Maszyny są zaprojektowane do wykonywania różnych prac związanych z zalesianiem i utrzymaniem lasu.

Typ ciągników rolniczych

  • Ciągnik rolniczy na ramię. Są to ciężkie i mocne maszyny, których nadwozie opiera się na spawanej lub nitowanej metalowej ramie. Ciągnik jest przeznaczony do wykonywania różnorodnych prac w rolnictwie w połączeniu z zamontowanymi, półzawieszanymi i zaczepianymi maszynami. Małe wymiary umożliwiające zastosowanie ciągnika w szklarniach i małych pomieszczeniach.
  • Istnieją ciągniki półramowe. Rolę ramy pełnią tutaj dwie podłużne belki o małej długości. Są one przymocowane do obudowy tylnej osi. Zgodnie z koncepcją projektantów, utrzymują one cały ciężar maszyny.
  • Ciągniki bezramowe są najbardziej kompaktowe i lekkie. Ich szkielet składa się z połączonych ze sobą mechanizmów.